Telefonsuz internet, telefonsuz ev interneti, telefonsuz ads ve fiber
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Yalın internet (ev, işyeri, adsl, fiber)

Telefonsuz internet (Yalın internet)

Telefonsuz internet nedir? Yalın internet denildiğinde çoğu kişinin doğru bildiği ancak bazılarının yanlış bildiği bir konuda açıklık kazandırılmasında fayda var. Telefon hattı olmayan veya telefonun hiç geçmediği bölgelerde altyapı sorunları yaşayan kişiler, “telefonsuz internet” terimi ile altyapının giderileceğini düşünür. Bu düşünce yanlıştır. Adsl internet hizmetlerinden faydalanan bir bölgede telefon hattı üzerinden internet hizmeti verilmektedir. Her halukarda bu hizmetler için bakır kablo olması veya çekilmesi şarttır. Aynı şekilde fiber hizmetlerinde fiber optik kablo olması gerekecektir.

Yıllar öncesinde internet hizmeti ile telefon hizmeti alma zorunluluğu vardı. Sonrasında bu zorunluluk “Yalın internet” kavramı ile son buldu ve hizmetler biraz pahallı olarak telefonsuz internet hizmeti olarak sunulmaya başlandı. Bu hizmetle birlikte ciddi anlamda sabit telefon aboneliği sonlandırıldı. Sonlandırılmasındaki amaç ise iki ayrı faturanın ödeniyor olmasıydı.

Günümüze ulaşmadan önce internet hatları başka sağlayıcı üzerinden verilmeye başlandığı dönemlerde sabit telefon hatlarının açılışı ve kapanışı için Türk Telekom kapısına gidilmesi gerekiyordu ancak günümüzde tek dilekçe ile bu zorluklar ve mecburiyetlerden eser kalmadı.

Telefonsuz adsl, Telefonsuz fiber internet

Her iki internet hizmetinde de telefon hattı açtırma yani telefon numarası tahsisi zorunluluğu yoktur. Dilerseniz internet hizmetinizi yalın olarak alabilirsiniz. Başvuru esnasında talebinizi belirtmeniz veya telefonsuz internet kampanyalarını tercih etmeniz yeterlidir.

Evimde internet altyapısı yok ne yapmam lazım?

Binanıza gelen bir altyapı yoksa telefonsuz dahi olsa “Uydu İnternet” harici veya GSM operatörleri tarafından sunulan taşınabilir modem harici adsl veya fiber internet hizmetlerinden yararlanamazsınız. Türk Telekom müdürlüklerine giderek altyapı dilekçesi ile talepte bulunmanız gerekecektir.

Binamızda telefon altyapısı var ama dairemde yok;

Binanıza internet altyapısının getirilmesi Telekom firmaları sorumluluğundadır ancak binanızdan dairenize çıkan kısmı sizin sorumluluğunuzdadır. Dışarıdaki kutu üzerine size tahsis edilen hattın kablo uçlarından dairenize kadar kablo çekmeniz veya çektirmeniz gerekecektir.

Binamda altyapı yok internet alamaz mıyım?

Uydu internet sağlayıcılar ve GSM operatörleri ihtiyacınızı karşılayabilir. Fiyatlar fazla veya kotalar yetersiz gelebilir ancak başka bir internet alma yöntemi yoktur.

Telefonsuz internet modemleri farklı mı?

Modemlerin farklılıkları yoktur. İnternet hizmeti için kullandığınız modemle Adsl çalışabilir ancak adsl modemle fiber internet çalışmaz. Telefonlu internetlerlerde ayrıştırıcı olarak “splitter” kullanılırken yalın internetlerde splitter ihtiyacı yoktur. Kampanyalı modemlerin artık arka kısımlarında Telefon hattı girişi bulunmaktadır. Bu giriş eğer olurda telefonsuz internet sonrasında telefon hattı talep ettiğinizde ahizenin takılması için konulmuştur.

Telefonsuz internet kullanıyorum telefon için ayrı bir hat mı çekilecek?

Hayır, telefonsuz internet kullandığınız dönem sonrasında telefon hattı talep ederseniz internet hattı kullandığınız hat üzerinden numara tahsis edilir ve kısa sürede size ait olan numaranız olur.

Telefon hizmeti aldığımda faturalar ayrı ayrı mı gelir?

Hizmetleriniz hem telefon hem de internet için ayrıştırılmış olarak tek firma üzerinden gelir. Kullanımıza bağlı olarak detayları görebilirsiniz. Ödeme kanalı aynı kanal üzerinden tek seferde yapılır.

Telefonu başka firmadan alabilir miyim?

İnternet ayrı, telefon ayrı firma üzerinden kullanılabilir. Faturalarınızı ayrı ayrı ödemek zorundasınız.

Yalın internete geçmek için ne yapmalıyım?

Telefon hizmeti aldığınız kuruma hizmeti iptal ettiğinize ve tarifenizi yalın internet yapmak istediğinize dair dilekçe vermelisiniz. İptal işlemleri Müşteri Hizmetleri aranarak yapılamaz.

Telefonsuz internet başvurusu daha geç mi açılır?

Daha önce internet hizmeti almayan müşterilerde açılışlar kuruma bağlı olarak 7-14 gün arası sürebilir. İnternet hizmeti alan kişilerde geçiş yaptıklarında bu süre 1 hafta içerisinde taşıma işlemi yapılır.

Telefonlu internet kullanıyorum, telefonsuz internet olarak başka firmaya taşıyabilir miyim?

Telefonlu internet kullanan müşteriler, hatlarını bir başka firmaya telefonsuz internet (yalın) olarak adsl veya fiber olarak taşıyabilir.

Hattı telefonsuz internete taşıyınca telefonu ben mi iptal ettireceğim?

Hayır, hat taşımalarda yalın internete geçtiğinizde telefon hattınız otomatik olarak iptal olur. Artık eski numaranızı kullanamazsınız.

Telefonsuz interneti heryere götürebilir miyim?

Telefonsuz internet taşınabilir internet hizmeti değildir. Ancak bağlı bulunduğu adres ve çevresinde modemin çekim gücüne göre kullanılabilir. Dilediğiniz yerde internet kullanmak için taşınabilir yani Cep telefonu hattı takılabilen modem almalısınız.

Telefonsuz internet nasıl iptal edilir?

Telefonsuz internet hizmeti aldığınız kuruma iptal dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

Telefonsuz internet nakil, devir, dondurma yapılabilir mi?

Telefonlu veya telefonsuz adsl/fiber internetlerin bu hizmetlerinde farklılık yoktur. Nakil, devir dilekçe ile hat dondurma müşteri hizmetleri ile yapılabilir. Devir yapan kişiler alıcı ve satıcının birlikte kimlik fotokopileri ile beraber işlem yapması gerekecektir.

Telefonsuz internette vekaletle işlem yapılabilir mi?

Noterden alınan vekaletnamelerde telekomünikasyon hizmetleri adına yetki verilmişse işlem yapabilirsiniz.

Yalın internet hizmetinde veraset ile işlem yapılabilir mi?

Verasetnamede adınızın geçmesi yeterlidir. Adı geçmeyen kişiler işlem yapamaz.

Yalın internet her firmada var mı?

Telefonsuz internet hizmetini dilediğiniz firma üzerinden alabilirsiniz.

Telefonsuz internet başvurusu nereden yapılır?

Sitemiz üzerinden başvuru yapmak için tıklayın.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP