Ttnet modem ışıkları yanmıyor, yavaş, sinyal yok, sabit yanıp sönüyor
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Türk Telekom evde internet hattı modem sorunları

Türk Telekom internet bağlantı, kesinti, donma ve kopma sorunları

Türk Telekom ev interneti (TTNET) ile hattın bağlantısı için modem şarttır. Temin edilecek modemler faturaya ek taksitle, peşin veya kendi imkanlarınızla alabileceğiniz gibi aynı zamanda eski internet sağlayıcıdan alınan modemler kullanılabilir. Hatlar üzerinde zaman zaman modem ışıkları yanmıyor, bağlantı yavaş, modemde sinyal yok, modem ışıkları sabit yanıp sönüyor gibi sorunlarla da karşılaşma ihtimalleri bulunur.

Türk telekom hangi marka modem veriyor?

Türk telekom tarafından ev internet modemleri ADSL modemler ADSL2+ teknolojisi ile uyumlu çalışır ve markalar şunlardır;

Modem arızalarında ne yapılır?

Modem arıza süreçleri eğer hata modemden kaynaklıysa 444 1 444 numaralı müşteri hizmetleri aranır. Aradıktan sonra modemin başında olmanız, modemin bağlantısı ve power (başlangıç) yapılarak uzaktan teknik ayarların kontrolü sağlanır. Siz telefondayken teknik bilgiye sahip kişi sinyal, modem, şifre vs tümünü kontrol ederken siz arkanıza yaslanır beklersiniz.

Eğer modem sorunu hattan kaynaklıysa kısa sürede çözüme kavuşturulur. Bu işlemler siz telefondayken gerçekleşir. Eğer sorun modem kaynaklı ve çözülemeyecek durumdaysa bu sefer Modem servisi için size iletişim numarası verilecektir.

Modem Arıza Takip

Modeminizi kargolayıp gönderdiğinizde arıza takibini modem yetkili servis sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Modemde TTNET kilit var şifre giremiyorum

Modem üzerinde şifre giriş ekranında TTNET yazıyor ve bu alan kullanıcı adı ile şifre tanımlamasına izin vermiyorsa 444 1 444’ten müşteri temsilcisi ile görüşme sağlayın. Sorunun çözümü için modemi kargo etmeniz gerekebilir. Yazılım güncellemesi ile şifre ekranı açılır. Modemi gönderme ve alma işlemlerindeki kargo ücreti ödemezsiniz. Kargo gönderme ve alma ücretsiz olup, müşteri temsilciniz size irtibat bilgileri verecektir.

Modem neden arızalanır?

Türk Telekom modemleri için arıza kaydı açmadan önce aşağıdaki durumları gözden geçirin.

Not: Türk Telekom bölgesel arızalarda 444 1 444 numara arandığında bölgenizde çalışma olup olmadığını müşteri temsilcisine bağlanmadan sesli komuttan öğrenebilirsiniz.

Modem arızaları ve modem kaynaklı sorunlar

Modem ışıkları yanmıyor, yavaş, hızlı, sabit yanıp sönüyor

Bu gibi durumlarda modemi kapayın, tüm kabloları modemden çıkarın 10sn bekleyin tümünü yeniden takarak açın.

 1. Power ışığı yanmıyorsa cihaz elektrik almıyor veya kapalı anlamına gelir.
 2. WAN ışığı sabit yanıyorsa bağlantı yapıldı ancak transfer yapılamıyor, yanmıyorsa Wan bağlantı yok anlamına gelir.
 3. Internet ışığı sabitse internet var, yanmıyorsa internet yok demektir.
 4. ​​​WLAN ışığı yavaş yanıp sönüyorsa transfer yapılıyor, hızlı yanıp sönüyorsa bağlantı aranıyor, sabitse transfer yapılmalıyor, yanmıyorsa özellik kapalı demektir.
 5. LAN ışıkları yanıp sönüyorsa sorun yok demektir, sabitse bağlantı yapılı ancak transfer olmuyor, yanmıyorsa ethernet kablosunu kontrol edin.

Modem donma sorunu

Donma sorununun sıklıkla nedeni bilgisayar veya telefonunuz gibi akıllı cihazlardan kaynaklanır. Kullandığınız internet yazılımı donma yaratabilir ve chrome, yandex, explorer gibi başka arayüzlerden deneme yapın. Kablosuz adaptör, wireless bağlantı cihazları gibi ethernet kablo ve switch kullanıyorsanız kontrol edin. Kablosuz donma yaşıyorsanız kablolu bağlantı kurun test edin.

Şunları kontrol edin;

 1. Bölgenizde internet çalışması olup olmadığını Müşteri Hizmetlerinden öğrenin.
 2. Ara bağlantı splitter kullanıyorsanız ara kabloyu modeme takarak direkt modem üzerinden bağlantı yapın.
 3. Modem ısısını kontrol edin. Gerekirse modemi kapatıp kabloları çıkarın 10 sn bekleyin elektrik yükünü atın.
 4. Modem kablolarının doğru takılı olduğundan emin olun.
 5. Kablolarda ezilme, kopma veya uçların sıkıştırılmış olup olmadığını kontrol edin.
 6. Bilgisayarınızda DNS veya IP tanımlı ise otomatik olarak değiştirin.
 7. Modemlerin yakınında elektronik cihaz varsa sinyal geri dönerek kopma ve donma gibi bağlantı sorunları yaşatır. Modemin etrafını kontrol edin.

Ayrıca;

Yukarıdaki sorunlar ve çözümlere ek olarak internet paketinizdeki kota, akn, akk gibi ek detaylarınızı ve kullanım miktarınızı kontrol edin. Fiber internet hattı kullanıyorsanız ADSL modemle bağlantı yapmaya çalışmayın. Fiber uyumlu ADSL+ modemler kullanın.

Türk Telekom için diğer konular

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP