TTNET fiber adil kullanım kotası, Adsl akk kaldırılma tarihi 2018
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Türk telekom evde internet akk ne zaman kalkıyor veya kaldırılacak 2018

TTNET Adsl ve Fiber Adil Kullanım Kotası

Evde internet hizmetinizi Türk Telekom ev interneti (TTNET) olarak (ADSL, HİPERNET, FİBER) telefonlu veya telefonsuz internet (yalın) tercih eden abonelerin akn ne zaman kalkıyor, akk ne zaman kalkacak gibi akıllarında merak ettikleri sorular olabilir. 2018 yılı için yeni abone ve eski aboneler (mevcut abone) için nasıl bir düzenleme eve AKK uygulaması nasıl işleyecek konusunda bilgi sahibi olmanıza yarayacak detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle belirtelim ki; AKK tam olarak BTK tarafından yapılan açıklamaya göre tarih 2018 yılı verilmiş olsa bile senenin son gününü işaret ediyor yani aslında AKN’siz internet kullanımına 2019 OCAK ayı başı ile başlamış olacağız.

Türk Telekom AKK kalkdırıldı mı 2018

2017 yılı Mayıs ayında yapılan uygulama 2018 yılı sonuna kadar aynen devam edecek. AKN’li paketlerde geceleri internet kullanımı (02:00 ile 08:00 arası) kotaya sayılmamaktadır. Tabi normalde sınırsız AKK olmayan paketlerde ve Limitli paketlerde geçerli değil. Limitli paketlerden kasıt KOTALI paketler yani AKK dışı paketlerde.

Diğer 50GB, 100GB, 200GB gibi AKK kotası olan paketler yukarıdaki saat dilimleri içerisinde kotaya takılmadan kota sorunu olmadan internet kullanabilir.

TTNET AKK (Adil Kullanım Koşulları) (Hız Alanı) Nedir?

AKN’li paketler mevcut internet hattı kullanan abonelerin eşit şekilde hizmet almalarını sağlamak adına kullanılır. Kotasını dolduran abone hız düşüşü yaşayarak mevcut hatta hız sınırlaması konularak şebeke üzerindeki yük azaltılarak diğer abonelerin haklarına gasp edilmemiş olur. AKK dolumu sonrası Upload ve Download miktarındaki düşüşlerin ana nedeni budur.

Türk Telekom Akk öncesi ve akk sonrası hız seviyeleri

​Tarife hızı Akk dolunca
4  – 8 Mbps ​3 Mbps
9 – 16 Mbps 5 Mbps​
17 – 24 Mbps 8 Mbps​
25- 50 Mbps 16 Mbps​
51 – 100 Mbps 24 Mbps​
101- 500 Mbps 32 Mbps​
​501 – 1000 Mbps 64 Mbps​

AKK uygulaması olan internet tarifelerinde (fiber) AKK sonrası yükleme (upload) hızı 1 Mbps’ye düşmektedir.

Hem fiber internet hem de Adsl internet hizmeti alan kullanıcıların 02:00 – 08:00 saatleri arası kullanımları internet AKK ve AKN paketlerinden düşülmez yani kotaya sayılmaz.

Türk Telekom adil kullanım sorgulama

Türk Telekom internet online işlemler menüsüne girerek kotanızı sorgulayabilirsiniz. Normalde kota durumu size %80 ve %100 dolum olduğunda kısa SMS ile bilgi geçilmektedir. Müşteri Hizmetleri aranarak aynı şekilde kota sorgulamanızı 444 1 444 numarasını çevirip 2’yi tuşlayarak gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Türk Telekom kampanyalarında kota aşım ücreti

TTNET AKN’li paketlerde kota aşım ücreti yoktur. Limitli paketler üzerinden ek ücret oluşabilir. AKK uygulanan paketlerde kota dolumunda yukarıdaki tabloda da göreceğiniz gibi hızlarınız yeni hızlarınıza düşerek ayı tamamlar. Yeni ay geldiğinde hızlar kampanyanızda belirtildiği şekilde devam eder.

Türk Telekom için diğer konular

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP