Superonline adsl adil kullanım kotası, Superonline fiber akk kota 2018
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Superonline akk (akn) kalktı mı, Superonline akk ne zaman kalkacak 2018

Superonline Adsl ve Fiber Adil Kullanım Kotası

Turkcell Superonline akk (adil kullanım kotası) ne zaman kalkıyor, Akn ne zaman kalkacak, adil kullanım kotası kaldırıldı mı? Bu sorularınızın yanıtı: BTK tarafından yapılan bildiride 2018 yılı ile AKN diye bir kavram kalmayacağı bildirilmektedir. AKK 2018’de ne zaman kaldırılıyor? Senenin tam son günü yani 2019 yılının ilk günü diyebiliriz. Tabi olurda bir kanun çıkarılarak erken tarihe alınır mı bilemiyoruz ancak son durum kotanın 2019 yılı başı ile sonlanmış olacağıdır.

Not: Tamamen kaldırılmasına kadar Akn’li adsl ve fiber internet hizmetinden yararlananlar Akk, Akn (Adil kullanım) kotaları gece 02:00 saatinden 08:00’a kadar kotaya dahil edilmeden kullanılabiliyor. Mevcutta Superonline AKK olmayan paketler vardır.

Turkcell Superonline AKK (Adil Kullanım Koşulları) (Hız Alanı) Nedir?

Adil Kullanım (AKK) paketlere dahil edilen ve dolumu ile hızlarda düşüş veya hizmetin durdurulması ile kullanıcıya daha ekonomik ve kişilere eşit hizmet sunmayı amaçlayan uygulamadır. Bu kotanın dolumu ile internet hızlarında download/upload düşüşler yaşanır. Kota dolumu ile yükleme hızı 1 Mbps olarak değişir. Diğer download hızları ise aşağıdaki tablodaki gibi olur.

Akk öncesi ve akk sonrası hızlar

​Tarife hızı Akk dolunca
4  – 8 Mbps ​3 Mbps
9 – 16 Mbps 5 Mbps​
17 – 24 Mbps 8 Mbps​
25- 50 Mbps 16 Mbps​
51 – 100 Mbps 24 Mbps​
101- 500 Mbps 32 Mbps​
​501 – 1000 Mbps 64 Mbps​

AKK uygulaması olan internet tarifelerinde (fiber) AKK sonrası yükleme (upload) hızı 1 Mbps’ye düşmektedir.

ADSL kullanıcılarında mevcut şekilde hızlarına göre 1-2 Mbps arasında yükleme hızları değişir.

Hem fiber internet hem de Adsl internet hizmeti alan kullanıcıların 02:00 – 08:00 saatleri arası kullanımları internet AKK ve AKN paketlerinden düşülmez yani kotaya sayılmaz.

Superonline Adil Kullanım Kotası neden uygulanır?

Kotanın tarife ve paketlerine dahil edilmesindeki amaç eşit şartlarda internet hizmeti sunmaktır. Akn uygulaması olmadığında bir kullanıcı günlük 100 GB indirme yaparken diğeri 1 GB dosya indirmesi yapmayabilir. Bu durumda bandı çok fazla dosya indirenler diğer kullanıcıların haklarına gaspederek kullanabilir. Şebeke yoğunluğunu eşit seviyede tutmak için Adil Kullanım uygulaması yapılır.

Superonline adil kullanım sorgulama nasıl yapılır?

Superonline işlem merkezi üzerinden kotanızı takip edebilirsiniz. TC Kimlik no, cep telefonu numarası veya müşteri numaranızla şifrenizi yazarak girebilirsiniz. Şifrenizi bilmiyorsanız SIFRE yazıp kayıtlı cep telefonunuzda 2220 kısa SMS gönderin.

Superonline kampanyalarında kota aşım ücreti

Kampanyalarda adil kullanım sonrası ek ücret yansıtılan tarifeler olabilir ve sözleşme üzerinde mevcuttur. Normalde limitsiz adsl, fiber kampanyaları arasında AKN’li paketlerde faturaya kota aşım ücreti yansıtılmaz. Akıllı paketlerde kota aşım ücreti yerine yükleme hızında düşüş yapılır.

Superonline için diğer konular

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP