Taahhütlü olduğumu nasıl alarım, taahhütüm var mı yok mu?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Sözleşme imzalamadan taahhüt geçerli olur mu?

Taahhüt hangi durumlarda geçerli olur?

Abonenın aklına şu soru gelebilir; ben sözleşme imzalamadım ama nasıl taahhütlü oluyorum? Taahhütlü sayılmak için sözleşme imzalamak gerekiyor mu yoksa taahhüt altına alınmanın başka yöntemleri var mı? Taahhütlü olduğumu nasıl anlarım? Buna benzer sorularınızın yanıtlarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Taahhütlü olmak nedir?

Taahhüt, karşılıklı çıkar doğrultusunda abone ile sağlayıcı kurum tarafından yapılan anlaşmadır. Anlaşma sayesinde hem abone hem de sağlayıcı firma kar elde etmiş olur. Cayma (iptal ve Churn) durumunda ise verilen söz yerine getirilmemiş olduğundan taahhüt bozularak cayma bedeli olarak adlandırılır.

Taahhütlü olmak için sözleşme imzalamak gerekiyor mu?

Sözleşme imzalamadan taahhüt geçerli olur mu? Bir abonelik açılabilmesi için öncelikle abonenin bir sözleşme imzalaması gerekecektir. Sözleşme sonrasında ise (taahhütün bitişi) yeni taahhüt yapmak adına çoğu zaman yeni bir sözleşme imzalatılmaya gerek duyulmaz. Sözleşmelerinizi kontrol ederek abonelik sonrasında sesli ya da imzalı sözleşme yenileme ibarelerini de ayrıca kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Sözleşme süreniz bitti ve sizi ilgili firma arayarak yeni bir kampanya sunduğunda onaylarsanız taahhüt altına alınırsınız. Çağrı Merkezi ile yapılan ses kayıtlarından (sesli onay), SMS ile geri bildirimlerinizden ve yeni sözleşmeye imza atmak gibi çeşitli yöntemlerle taahhüt yenilemeniz gerçekleştirilebilir.

Özetlemek gerekirse; yeni bir sözleşme imzalamadan SMS ve Sesli görüşmelerle de taahhüt uzama ve yenileme yapılabilir.

Taahhüt bozarsam ne olur?

Taahhütlü aboneliğin iptali ya da başka sağlayıcıya geçişi ile taahhüt bozma “sözden cayma” oluşur. Bu durumda;

  1. Aldığınız indirimler
  2. Kalan ürün ya da cihaz bedelleri
  3. Varsa modem taksitleri
  4. Bağlantı, aktivasyon gibi alınmayan ücretler

tek seferde ödenmek üzere fatura edilebilir. Kampanyada belirtilen alınmayan ücretler kısmını incelemek bu anlamda önemlidir. Faturanın aylık kampanyalı tutarı ile indirimli tutarı arasındaki farka bakarsanız ortalama ödeyeceğiniz bedeli hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama kalan ay ile kullanılan aya bakılarak aboneye en az zarar verecek şekilde hesaplanır.

Cayma bedeli (cezası)

Cayma bedeli konusu iki şekilde ele alınır bunlar;

  1. Taahhüt bozulması ile olan cayma cezası,
  2. Hattı taşıdığınız firmanın cayma bedelini karşılaması

Taahhüt cezalandırılmasında 1. madde hattın iptali ya da taşınması ile eğer taahhütlüyseniz ortaya çıkar ve siz tek seferde ödemek zorundasınız.

2. madde ise hat taşıma işlemlerinde yeni firmanızın cayma bedelini karşılamasıdır. Bu bedel size nakit veya faturanızı ödeyerek karşılanmaz. Yeni aboneliğinizde fatura indirimi olarak uygulanır. Abone çıkan cezayı öder, makbuzu yeni firmaya iletir ve o tutarda aylık eşit şekilde taahhüt süresince indirim alır.

Taahhüt cezası ödemezsem ne olur?

Taahhüt bedelini fatura süresi sonuna kadar ödemezseniz ilgili firmanın hukukuna devrolur. Ortalama bu süreler 3 ay sonunda avukat tarafından size yapılan bildirimlerle kendini gösterir. Ödemediğinizde hakkınızda TCKimlik numaranıza göre haciz/icra takipleri başlayacaktır.

Taahhütlü olduğumu nasıl anlarım?

Taahhüt süresi, taahhüt bitiş tarihi ve taahhüt kalan ayları öğrenmek için faturanızı kontrol edebilirsiniz. Eğer faturada yer almıyorsa firmanızın Online İşlem Merkezinden abonelik başlangıç tarihini ve süreleri kontrol edebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde Müşteri Hizmetlerini de arayarak kalan taahhüt süresini öğrenebilirsiniz.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP