MegaBits Per Second, Mbps Açılımı, Mbps nedir ne demek?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Mbps, Mbps düşük olursa ne olur, Mbps yüksek olursa ne olur?

MBPS – MegaBits Per Second

Megabits per Second kısaltma olarak “Mbps” olarak tanımlanır. İnternet başvurusu yaparken veya başvurulardan sonra internet hattımızın hız konusundaki rakamsal değerlerin sonuna konulan terimdir. Örneğin; 8 Mbps, 16 Mbps, 24 Mbps, 25 Mbps, 32 Mbps, 50 Mbps, 100 Mbps gibi hızların hemen sonunda yer alır.

Mbps ile Mbps’ye kadarın farkı nedir?

Mbps internet; internet başvurusu yaparken size 16 Mbps internet veya 50 Mbps internet olarak satılırsa bu net alacağınız hız anlamına gelir. (Genelde fiber internet hızlarıdır.) Fiber bağlantılarda alacağınız bu hızlar aynı zamanda kablonet müşterinde de sabittir. Yani internet hızınızı sabit olarak kampanyanız dahilinde aynı hızda kullanırsınız. Tabi bu hız AKK kullanımı ile sınırlı ise düşecektir. Kotanızı doldurmadığınız sürece hızınız aynı kalır.

Mbps’ye kadar demek ise; hızın sabit olmadığı anlamına gelir. Yani hızınız 8 Mbps, 16 Mbps, 24 Mbps, 32 Mbps, 50 Mbps veya 100 Mbps’ye kadar çıkabilir anlamına gelir. Bir kampanya başvurusu yaptınız ve 32 Mbps’ye kadar diye bir ibare gördüğünüzde hattınıza, şebekenize ve yoğunluğa bağlı olarak 32 Mbps’ye kadar hızı çıkabilir internet demektir. Yine AKN aşımlarında bu hızlar düşer. Ama faturanızda veya sözleşmenizde yazan rakamların üzerinde bir hıza ulaşmaz.

Mbps nedir?

Megabits per Second‘un açılımı “MBPS” dir. Veri hızının anlaşılabilmesi için internet hattınızdaki hızı ölçmek amacıyla kullanılan terimdir. Teknik anlamda ise 1 Mb demek 1 milyon bitlik veridir.

Mbps açılımı?

Saniye başına “Megabit” olarak adlandırılan bu kavram “Megabyte” ile karıştırılır.  Bu iki terim birbirinden farklı anlam ifade eder. Mbps ile MBps aynı şekilde yazılır ama birinde “B” harfi büyük font kullanılan farklı ölçülerdir. 8192 Mbps 1024 Kbps 1 MB olur.

MBps = Saniye başına Megabyte, anlık indirilen verinin saniyede 1 MB oluğunu gösterir.

MegaBit “Mb” olarak yazılır.

(SI) 106 (1 milyon) çarpımını ifade etmektedir. 1 megabit = 106bits = 1000000bits = 1000 kilobit anlamına gelir. Megabit yazılırken Mbps, Mbit, Mb veya Megabittir.

Mbps düşük olursa ne olur, Mbps yüksek olursa ne olur?

Günümüzde en fazla tercihler arasında 100 Mbps hızına varan internetler popülerdir. Eğer 100 Mbps veya 100 Mbps’ye kadar hızda bir internet alırsanız, saniyede sahip olacağınız hız 12.5 Megabayt olur. Bir filmi düşünün; bu film 700MB olsun, indirmek istediğinizde yaklaşık 1dk içerisinde filmi indirebilirsiniz. Tabi sadece kendi bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki internet hızının yanında filmin bulunduğu (filmin barındırıldığı server)’inde burada hızı önemlidir.

Yine aynı şekilde günümüzde en sık kullanılan 16 Mbps internet hızına sahip bir internetiniz varsa aynı filmi bu sefer yaklaşık 5-6 dakida indirirsiniz.

Not: İndirdiğiniz, izlediğiniz veya dinlediğiniz her boyut kadar kotanızdan harcarsınız. Gece 02:00 ile 08:00 arası kota işlemlerinin hatlara yansıtılmayışı AKN, AKK kullanımlarınıza etki etmyeceğinden internet kullanım alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmek faydanıza olacaktır.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan 3 yanıt

 • Allah aşkına yazdığını bir oku. “Mbps nedir?” orayı oku.
  ters yazmışsın hem de yanlış.
  Mbps’nin açılımı “Megabit per second” dır.

  Ayrıca “Megabits per second” olmaz . arada s harfi yok. “Megabit per second” dır.

 • Ustam ben hız testi yapıyorum .
  Bağlantı hızı ( indirme ) 3.9 Mb/s
  Bağlantı hızı ( yükleme ) 609.6 kb/s
  16Mbps ye kadar denilen,aldığım paket için normal mi ? İndirme yerinde 16Mb/s a yakın birşey yazması gerekmiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP