Uydunet gece akk, Uydunet gece 2, Uydunet gece 2 sabah 8 adil kullanım
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Kablonet akk kalktı mı, Türksat Kablo akn kaldırıldı mı, kablonet akk 02 08

Türksat Kablo, Kablonet (Uydunet) Adil Kullanım Kotası

Türksat kablo tarafından verilen Kablonet (Uydunet) internet hizmetlerinde kafa karıştıran bir konu akk (adil kullanım kotası) dır. Geceleri uydunet akk, kablonet akn, 02 08 arası kota, Uydunet gece akk, Türksat kablo gece 2, Uydunet gece 2 sabah 8 adil kullanım ne oldu? Bu soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kablonet (Uydunet) Adil Kullanım Kotası nedir?

Akk (Adil kullanım) internet kullanıcılarının eşit şartlarda internet hizmeti almalarını sağlayan bir uygulamadır. İnternet kullanıcısı hizmet ihtiyacına göre bir kota (AKN) belirleyerek talepte bulunur. Böylece herkes eşit şartlarda internet kullanımı sağlar. Kota kavramı aynı ay için geçerlidir ve her ay yenilenerek sonraki aya devri olmaz. Adil kullanım kotası sayesinde şebekeler üzerindeki yoğunlukta azalmış olur.

Kablonet adil kullanım sorgulama nasıl yapılır?

Kablonet ile Uydunet internet hizmeti alan kullanıcılar online işlem merkezi üzerinden kota sorgulaması yapabilir veya 0850 804 0126 – 0850 804 44 44 numaralı müşteri hizmetlerinden daha fazla bilgi alabilir. Bu numaralar kabloses üzerinden ücretsiz olarak aranabilir.

Btk tarafından yayımlanan kota dolumundaki hızlar şu şekildedir;

AKN DOLUMDA HIZ TABLOSU
İnternet hızı Yeni hız Yeni indirme hızı (max)
4 Mbps 3 Mbps 256kb
8 Mbps 5 Mbps 0.9MB (Megabyte)
10 Mbps 8Mbps 1 MB (Megabyte)
25 Mbps 16 Mbps 2 MB (Megabyte)
50 Mbps 24 Mbps 3 MB (Megabyte)
100 Mbps 64 Mbps 5-6 MB (Megabyte)

Kablonet AKN’li paket kampanyaları arasında AKK dolumlarında 10 Mbps olan hızlar 5 Mbps’ye, 24 Mbps olan hızlar ise 8 Mbps’ye düşer olarak belirtilmiştir.

Not: 20 Mbps ve üzeri hızlar Docsis 3.0. standartlarına uygun olan modemler ile karşılanabilmektedir.

Kablonet akk kaldırıldı mı, Uydunet adil kullanım kotası kalktı mı?

Akk (adil kullanım) 2018 yılında tüm operatörlerde kaldırılacak. 2019 yılı başı ile tamamen kota kavramının kaldırılacağı BTK (Bilişim Teknolojileri Kurumu) tarafından bildirilmişti. 2017 yılı Mayıs ayı başında Akk, Akn (Adil kullanım) kotaları gece 02:00 saatinden 08:00’a kadar kotaya dahil edilmeden kullanılabiliyor.

İnternet kullanım kotası olarak tabir ettiğimiz akk kısmen 2017 mayıs başında gece kaldırıldı. Gece 02:00 ile 08:00 arasında yapılan internet uygulamaları UPLOAD/DOWNLOAD kotaya sayılmamaktadır. Yani internet hattı o saatler arasında uyku moduna geçer ve yapılan işlemlerdeki harcanan data miktarı kotaya yansıtılmaz.

Uydunet ile Kablonet kullanıcılarında kafa karıştıran bir soru ise kullanımın kaldırılıp kaldırılmadığıdır. Kablonette çeşitli kampanyalar mevcut, kampanyaların geceleri değişen hızları, kota dolması durumunda durması, AKN’li paketler veya AKN’siz paketler oluşu işlem hızları ile kotaları etkiliyor.

Eğer Akn’li bir internet paketi kullanıyosanız gece 02 ile 08 arasında pakete internet kullanımları yansımaz. Yani kullandığınız internet kotadan bu saatler arasında sayılmaz. Paketleri kontrol etmeniz önemlidir.

Adil kullanım tam olarak ne zaman kaldırılacak?

Adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması 2018 yılı sonu. Aslında 2019 başı diyebiliriz. 2019 yılının girmesiyle birlikte hayatımızda adil kullanım kotası diye bir kavram kalmayacak.

Eşitsizlik olmaz mı?

Adil kullanım eşitliğini sağlamak üzerine çeşitli kampanyaların çıkacağını düşünüyoruz. Daha ucuz internet ve kullanım alışkanlıklarına göre değişik kampanyalar uygulamaya alınacaktır ama şimdiden kestirmek güç olduğundan bekleyip göreceğiz.

Kablonet kampanyalarında kota aşım ücreti

Kablonet internet kullananlar kotalı internet paketleri tercih ettiklerinde kota aşım ücreti öder. Sözleşmeler ve kampanya detayları tam olarak okunarak limitsiz paketler tercih edilmelidir.

Kablo TV için diğer bilgiler

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP