İnternet hattı, en hızlı internet hangisi?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

İnternet

İnternet ve internet hattı

İnternet nedir? İnternet denilince akla ilk yer eden “Google” dir ancak bu bir arama motorudur. Arama motorları bize aradığımız kelime ve cümleler için en iyi sonucu vermeye çalışır. Bu hizmet sayesinde aradıklarımıza kolayca ulaşırız.

Evde internet kampanyaları Tıklayın→

İnternet: Bu kavram aslında iki bilgisayar arasındaki bağlantıdır. Anlaşılabilir dilde kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz. Bir bilgisayar içerisinde bizim aradığımız bilgiler mevcuttur. Bu bilgisayara kendi bilgisayarımızdan arama motoru ile (explorer, Chrome, Yandex gibi tarayıcılar) bağlantı kurarak karşımızdaki bilgisayardan bilgi alır, bilgi indirir veya bilgi yükleriz bu kavrama internet denir.

İnternet bağlantısı: Karşı bilgisayara bağlanarak istediklerimizi elde edebilmek için aramızdaki bağlantı kurma şekline internet bağlantısı denir. Bu bağlantı ile aradığımız bilgilere dünyanın herhangi bir yerine de ayrıca bağlanmamızı sağlar.

İnternet hattı: Bu işlemlerin tümünü yerine getirmek için gereken ihtiyaçlardan biri de internet hattıdır. Bu hat ISS (İnternet servis sağlayıcılar) tarafından çeşitli kampanyalarla GSM (Mobile), ADSL, FİBER olarak sunulur. Türkiye’de Türk Telekom gibi Vodafone, Türknet, Millenicom, Superonline, Kablonet (Türksat, Uydunet), Turkcell gibi firmalar aracılığı ile internet hattı alınabilir.

Telefonlu internet: Eğer bir telefon hattına ihtiyaç varsa internet + Telefon olarak alınabilir hizmettir. Voip, sabit telefon, sanal telefon olarak tanımlanabilir ve ayrı ücretlendirilir. Konuşma süresine bağlı olarak fatura edilir. Dakika paketli kampanyalar bir tecih olabilir. İnternet hattı üzerinden verilebileceği gibi ayrı bir altyapı olarak kablo da çekilebilir.

Telefonsuz internet: Yalın internet olarak geçer. Bu kavram sadece internet kullanmak isteyen aboneler için tercih edilir. Ayrı bir telefon numarası veya hattına ihtiyaç duymadan sadece internet sinyali gönderen bir yapıdır.

Kotalı internet: Sınırlama konulan internet hizmetidir. Kota dolumunda ücret yansır veya kotanın bitmesi ile hizmet durur.

Adil kullanım: Akk, akn olarak adil kullanım kotaları internetleri daha uyguna getirmek ve adil kullanım (eşit hizmet) vermek amacıyla internet üzerine tanımlanan kotadır. Bu sayede tüm kullanıcılar eşit hizmet kullanır.

Kotasız internet: 2 şekilde tanımlanabilir.

  1. Hiçbir kota bulunmayan tamamen alınan hıza bağlı olarak süresiz devam eder.
  2. Akn’li sınırsız internet ise hizmet üzerine tanımlanan akk (adil kullanım kotası) bulunan internet hizmetidir. Bu hizmet limitsiz internettir ancak hız düşüşü yaşanır. Bağlantı hızına bağlı olarak kullanılan internet hızında düşüş yaşanır ancak internet kesilmesi veya ek ücret yansıması söz konusu değildir.

En hızlı internet hangisi?

Hızlı ve internet yapılarına göre internet hatlarını şu şekilde anlatabiliriz;

ADSL internet

Adsl internet Türkiye’de neredeyse 81 ilde geniş çaplı hizmetler sunan bir internet altyapısıdır. Tıpkı tüm internet bağlantı şekillerinde olduğu gibi indirme, yükleme, konuşma gibi ihtiyaçlarımıza karşılık verir. Bu hizmet hızı 16 Mbps’ye çıkabilir. Hem limitli hem de limitsiz internet olarak dilendiği şekilde 10 Gb, 25 GB, 50 GB, 100 GB, 150 GB ve daha üzeri kotalara sahip olunabilir. Adsl internetlerde indirme hızları 1 Mbps, 2 Mbps arasında değişir.

VDSL internet

Vdsl internet tıpkı Adsl’de olduğu gibi bir altyapı zenginliğine bağlı internet hizmetidir. Farkı ise daha fazla hızlı oluşudur. VDSL internet ile 100 Mbps’ye varılan hızlarda hizmet alınabilir. Kotalı, Kotasız olarak kullanılabileceği gibi 50, 100, 150, 250 GB gibi Kullanım kotaları da tanımlanabilir. İndirme hızları ise 1, 2, 4 Mbps olarak değişir.

Fiber internet

Fiber internet, fiber optik kablolar üzerinden hızlar sunar. Bu hızlar 1000 Mbps’ye ulaşabilir. Normalde hız havuz yapısında olmayıp net hızlarda kullanıcıya kampanyalar dahilinde sunulur ve ne hızlar alınır. Diğerlerinde olduğu gibi akn olan veya olmayan internet şeklinde kampanyalara dahil edilir. İndirme hızları tercihe göre 4 Mbps, 5 Mbps olarak alınabilir. En çok yaygınlaşan yapıdır ve hızla altyapı çalışmaları devam etmektedir.

4.5G internet

4.5G ile daha hızlı bir internet Mobil ile kullanılabilir. Daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetidir. 4.5G internet hizmeti ayrıca modem ve telefonlar aracılığı ile diğer akıllı cihazlarda paylaşım yapılarak şebeke gücüne bağlı olarak yüksek hızda internet sunabilmektedir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP