Hat taşıma yaptım modemi nasıl kuracağım?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

İnternet geçişi yaptım internete nasıl bağlanacağım?

İnternet değiştirdikten sonra modem kurulumu

İnternet hattı değiştirme (Churn) bir başka operatöre geçiş işlemidir. Mevcutta bir abone TurkNet, Vodafone Supernet, Turkcell Superonline, Ttnet (Türk Telekom), Millenicom gibi ISS sağlayıcıları arasında geçiş yapabilir. Böyle durumlarda internetin diğer operatörden geçişinden dolayı kesilen hattı internete nasıl bağlayacaksınız, modem ve kablolama için ne yapılması gerekmektedir. Bu sorularınızın yanıtına makalemiz üzerinden modem ayarları yaparak internete bağlanma hakkında bilgiler alabilirsiniz.

İnternet değiştirmelerde modem

Adsl internet kullanan bir abone fiber internet hattının gelmesiyle ADSL’den Fiber hatta geçiş yaptığında modemin ADSL+2 modem yani fibere uyumlu bir modem olması gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra farkederseniz ya operatörünüzü arayıp modem sipariş vereceksiniz ya da bir modem satın alacaksınız.

Modemde uyum sorunu yoksa ve yeni modem almadıysanız geçiş işleminin tamamlandığını bildiren bir SMS aldığınızda internetiniz kesilmiş yeni firmadan aktif olmuş demektir. Doğal olarak modem içerisinde tanımlı olan şifreler eski ISS firmasına ait olduğundan bağlanamazsınız.

Modem şifresi değiştirme;

Modem giriş bilgileri için tıklayın ve modeme giriş yapın. Kullanıcı adı ve şifre kısmındaki eski bilgileri silerek SMS ile size gelen kullanıcı adı ve şifrenizi tanımlayıp kaydettiğinizde işlem tamamlanmış olacaktır. Modeme reset atarak açıldığında internet bağlantınız hazır demektir.

Eğer firmadan internet değişimiyle modem aldıysanız eski modemin kablolarını çıkarıp yeni modemi takın. Modemler akıllı modem olduğundan hattınızı tanır ve internet bağlantınız otomatik olarak çalışacaktır.

Evde tesisat değişimi

İnternet değişimi yaptığınızda kablolar ile oynamanıza gerek yoktur. Binanızdaki kutudan dairenize gelen kabloya dokunmayın. Aynı kablo üzerinden internet hizmeti almaya devam edeceksiniz. Eğer aşağıdaki hat bağlantıları değiştirilirse teknik ekipten size gelen kabloların ucunu bağlamalarını isteyebilirsiniz. Eğer bu siz teknik ekibin yanında bulunmadığı bir zamanda gerçekleşmişse o zaman size ait iki uçlu bir kablo bırakılmıştır. Dairenize giden kabloların ucunu bunlara bağladığınızda sinyal dairenize gelecektir.

Öncesinde telefon + internet kullanan abonelerin sonradan yalın internete geçmeleri durumunda telefon ile modemi ayıran splitter kullanmalarına gerek yoktur. Dışarıdan gelen hat direkt olarak modem bağlanabilir. Sonradan telefon hattı alanlar ise splitter ile modem ve telefonu ayırabilir. İnternet üzerinden görüşme sağlayan bir yapıdaki modemlerde ayrıca telefon hattı çıkışı bulunmaktadır.

Not: İnternet bağlantısı için eğer tarafınıza kullanıcı adı ve şifre gelmediyse yeni internet firmanızın Müşteri Hizmetlerini arayarak şifrenizi alabilirsiniz. Modem girişi veya modem arayüz hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz; Müşteri Hizmetlerini arayarak teknik departmana bağlanın. Modemin marka modelini söylediğinizde size adım adım şifre değişiminin nasıl yapılacağını telefondayken uygulatarak yaptıracaklardır.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP