İnternet kampanyalarından nasıl yararlanmalıyım, hangi paketi almalıyım
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

İnternet bağlantı hızı ve kotası nasıl seçilmeli, tercihimi nasıl yapmalıyım, nelere dikkat edilmeli?

Eve internet alırken nelere dikkat edilir?

Soru: 2018 yılı ve 2019 yılı için eve internet bağlatırken nasıl tercih yapmalıyım, hangi internet paketini almalıyım, internet seçimi nasıl yapılır, internet hız tercihi ve kotası kaç olmalı, limitsiz internet mi yoksa kotalı internet mi?

Cevap: Hemen aşağıda duran tablo aslında tüm soruların yanıtını vermektedir. Tablo üzerindeki hız değerleri ve limitsiz internet seçimi yaparken hız tercihi ve kota tercihinizi nasıl yapmanız gerektiği konusunda çözümdür. 1 Mbps hız farkı ile alacağınız bir internetin AKN’li paketlerdeki önemini açıkça görebilirsiniz. Adil kullanım kotası olmayan paketlerde ise tablonun önemi yoktur. Ancak; tercih yaparken AKN’siz paketlerde Upload kotasının olup olmadığını kapamyaya göre incelemeyi unutmayın. Kota kavramı hem indirme hem de yükleme durumları için geçerlidir.

İnternet alırken hız tercih tablosu

Tablo 1’in altında hızarın etkisi ve önemi hakkında detaylı anlatımlar mevcuttur.

En düşük En yüksek AKN sonrası
4 Mbit/sn 8 Mbit/sn 3 Mbit/sn
8 Mbit/sn üzeri 16 Mbit/sn 5 Mbit/sn
16 Mbit/sn üzeri 24 Mbit/sn 8 Mbit/sn
24 Mbit/sn üzeri 50 Mbit/sn 16 Mbit/sn
50 Mbit/sn üzeri 100 Mbit/sn 24 Mbit/sn
100 Mbit/sn üzeri 500 Mbit/sn 32 Mbit/sn
500 Mbit/sn üzeri 1000 Mbit/sn 64 Mbit/sn

İnternet paketi alırken hızı kaç almalıyım?

Açık ve net olarak şunu diyebiliriz; internet hızınızı size önerilen paketten 1 Mbps fazlasını alırsanız kota 2018 yılı sonuna kadar geçerli olan (AKN’li) paketlerde kotanın dolumuyla beraber 2 kat daha fazla hızlı internete sahip olursunuz.

Örneğin; Kampanya tercihi yapan bir müşteri eğer 24 Mbps internet tercih ettiğinde (AKK’li) kota dolumuyla beraber 8 Mbps internet hızına düşer ve yeni ay başlayana kadar bu hızda devam eder.

Şimdi 1 Mbps farkı görelim; eğer 24 yerine 25 Mbps internet tercih ederseniz kotanız dolduğunda hız 8 Mbps internet yerine 16 Mbps internet olarak değişir. Tıpkı 8 Mbps ile 16 Mbps internet arasında yaşanacak fark gibidir.

İnternet kotası kaç tercih etmeliyim?

Hız ile kota aynı şekilde önem arzeder. Eve internet veya işyerine internet almak isteyen kullanıcının ilk bakması gereken AKK değil hızdır. Kota dolduğunda hız kaça düşer. Bana şu hız yeter diyorsanız tercihi ona göre yapmalısınız. Kotalı paketlerde 100 Mbps internet kullanan bir abone normalde 5 Mbps upload ile dosya indirme yapabilirken Kota dolduğunda bu hız 1 Mbps’ye kadar iner. Doğal olarak 100 Mbps internet için fazla ücret ödemek yerine 50 Mbps üzeri bir başka kampanyadan yararlanmak daha mantıklıdır.

50 Mbps internet tercihi yaparken veya karamsar kaldığınız durumlarda 25 Mbps ile 50 Mbps arasında kota dolumunda hız farkı kalmayacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun. 25 Mbps internet ve 50 Mbps internet kota dolduğunda 16 Mbps olarak seyrini sürdürür.

Eve hangi interneti bağlatmalıyım?

İnternet tercihi yaparken veya internet kampanyalarından hangisini almalıyım derseniz bu kavramlara dikkat etmelisiniz. Muhtemelen taahhütlü bir paket tercih edeceğinizden dolayı 24 ay boyunca veya taahhüt süresince paket düşüşü yapamaz ama paket yükseltmesi yapabilirsiniz.

Önce düşük paket alın ve gözlemleyin. Eğer yetmiyorsa taahhüt bozulmadan üst pakete geçebilirsiniz. Yüksek paket alarak fazla ücret ödediğinizi anladığınızda kampanya değişimi yapmak için 2 yıl beklemeniz gerekecektir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP