Fiber altyapı yok en fazla kaç Mbps hızında internet alabilirim?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Fibersiz en hızlı internet bağlantısı kaç olur?

Fibersiz en hızlı internet kaç Mbps olur?

Binamızda fiber altyapı yok, maksimum alabileceğim Vdsl veya ADSL internet hızım kaç olur? İnternet altyapınıza uygun olarak hızları santral ile ev veya işyeri arası mesafeler belirler. Eğer binanız ile kutunun bulunduğu mesafeler çok uzaksa bağlantı hızınız oldukça düşer. Hatt bu mesafe 5 km uzaklığa erişiyorsa internetten hız bile alamazsınız.

Fiber olmadan kaç Mbps hız alınır?

Binada fiber altyapı bulunmadığı halde sorgulamalarda 100 Mbps’ye varan internet hızı alabileceğinizi görebilirsiniz. Normalde ADSL internet ile 4 Mbps, 8 Mbps, 16 Mbps internet hızı alınabilirken eğer mahalle, sokak yakınlarında veya binanıza yakın bir çevreden fiber hat geçiyorsa 25 Mbps, 35 Mbps, 50 Mbps gibi internet hızı alabilirsiniz. Bu hızlar kutulara kadar gelen fiber optik kabloların ucuna bağlanan kutudan eve kadar gelen bakır kablolarla verilir.

Eğer kutu çok yakında 100 Mbps hızında VDSL kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Hızlar mesafe ile alakalı olarak 16 Mbps ile 100 Mbps arasında değişir.

Santral mesafesi çok uzak

Santral mesafesi 5 km uzaklıklara varıyorsa internet hizmeti almanız çok güçtür. 2-3km mesafelerde ise 4 Mbps, 8 Mbps’ya kadar düşerek şebeke yoğunluğuna bağlı olarak daha da altında bağlantı hızları görebilirsiniz.

Santral mesafesi yakınlaştıkça bu hızlar ADSL internet ile 16 Mbps’ye kadar çıkacaktır.

Yazılımla internet hızı yükseltilebilir mi?

Fiziksel olarak bir kablo aracılığı ile gelen hızı yükseltmeniz mümkün değildir. Tanımlanan bağlantı hızı üzerine çıkamazsınız. Portunuza ve hattınıza bağlı olarak verilen bağlantı hızlarında Mbps’ye kadar ibaresi varsa kampanya üzerinde yazılı olan hızı da göremeyebilirsiniz. Şebeke yüküne bağlı olarak bu hız düşebilir ancak mevcuttaki bağlantı hızı üzerine çıkmaz.

Kablolama hıza etki eder mi?

Hattın verimli çalışabilmesi için örneğin; telefon kablosu ile bina dışından daire içine kablo çekmek yerine CAT6 kablolarla çekmek daha sağlıklı olabilir. Kablolarda ne kadar çok eziklik, kırılma, ek varsa hız o derece düşerek internetin kopma ihtimali artacaktır. Ara ek kullanmadan tek kablo ile modeme giriş yapmak hızınızı maksimum verimde almanıza fayda sağlar.

Ayrıca bina dışı kutu üzerinden daireye gelen kablolar ne kadar uzun olursa verimde aynı şekilde düşer. Data verimine çok etki etmiyor olsa bile yoğunluk arttıkça hız düşüklüğüde gözlemlenebilir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP