Telefon hattımı faturalı yapmak istiyorum, ne yapmam lazım?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Faturasızdan faturalıya nasıl geçerim? (Uzman soru ve cevapları)

Faturasız hat kullanıyorum faturalı yapmak istiyorum?

Ana soru: Faturasızdan faturalıya nasıl geçerim? Turkcell, Vodafone, Avea (Türk Telekom), Bimcell, Pttcell, TeknosaCell faturasız hat kullanan abonelerin mevcutta kullandıkları GSM hatlarını nasıl faturalıya çevirebilecekleri hakkında detaylı bilgiye bu yazmızdan sahip olabilirsiniz.

Soru: 18 yaşının altındayım faturasız hattımı faturalıya taşıyabilir miyim, faturasızdan faturalıya geçiş işin ne yapmam lazım?

Yanıt: Yaşı 18’den küçük olanlar faturalı hat alabilir veya mevcutta kullandıkları faturasız hattı faturalıya çevirebilirler. Bu işlemi yapabilmek adına Veli onayı gerekecektir. Anne veya babasının kefil olması anlamına gelen muvafakatname ile işlem gerçekleşir. “Muvafakatname” noterden alınır ve ücreti 60 TL civarındadır. Annenin veya babanın verdiği bu izinle bereber;

Kimlik fotokopileri, Son 2 ayı geçmeyen tarihli sabit bir fatura, Abonelik sözleşmesi Muvafakatname formu (aslı) ile birlikte başvuru yapılabilir.

Soru: Hattım faturasız 18 yaşından büyüğüm faturalı hat almak istiyorum, faturasızdan faturalıya geçiş evrakları nedir?

Yanıt: Faturasız hat kullanan aboneler faturalıya çevirmek istediklerinde adlarına kayıtlı son 2 ay tarihini geçmeyen sabit fatura ile (elektrik, su, doğalgaz, sabit telefon, dsmart, digiturk, tivibu) başvuruda bulunabilirler. Kimlik fotokopilerini bırakarak yeni abonelik sözleşmesi imzalayıp aynı gün içerisinde hatlarını faturalıya çevirebilir.

Soru: Faturasız hat kullanıyorum faturalıya geçiş ücreti ne kadar, faturalı hatta geçerken para vermem gerekiyor mu?

Yanıt: Faturasız hat alma ücretleri vardır. İçerisinde TL yüklü olmasını istediğiniz tutarın yanında ayrıca hat ücreti bulunur. Bu ücret vergilendirme diliminin taksitle hattınıza yansıtılamamasından kaynaklanır. O yüzden başvuru ve vergi dilimi ücreti peşinen alınır. Bazen fiyat düşüşü veya ücretsiz kampanyalar yapılabilir.

Faturalı hatlarda ise peşin para alınmaz. Eğer katma değerli KDV’li ücret alınması gerektiğinde bu faturanıza eşit taksitle çok düşük miktarda yansıtılır. Bunun haricinde sizden peşin para alınmaz.

Soru: Faturalı hat almak istiyorum yaşım 18’den büyük ama adıma kayıtlı bir fatura yok, kendi adıma hiç fatura gelmiyor faturalıya çevirebilir miyim veya yeni faturalı hat alabilir miyim?

Yanıt: Adınıza kayıtlı adresinizi gösteren bir fatura yoksa alamazsınız.

Soru: Faturasız hattımı faturalı yapmak için online başvuru yapabilir miyim, internetten faturalıya geçebilir miyim?

Yanıt: Online olarak yapacağınız başvuru ön başvurudur. Sözleşme imzalanmadan ve kimlik fotokopiniz teslim edilmeden aktivasyon yapılamaz. Başvuru yaptıktan sonra adınıza gönderilecek evraklar ve sözleşme imzalanarak SIMKART teslimi olmalıdır.

Soru: Faturasızdan faturalıya geçiş için nereye başvuru yapabilirim?

Yanıt: Buraya tıklayıp başvuru yapabilirsiniz.

Soru: Turkcell, Bimcell, Pttcell, Avea (Türk Telekom), Teknosacell, Vodafone faturasız kullanıyorum ama başka operatörün faturalısına geçmek istiyorum ne yapmam lazım?

Yanıt: Bu işlemin adı Churn’dür. Operatör değiştirme ve Numara taşıma ile aynı anlama gelir. Mevcut GSM operatörünüzü bir başka operatör ile değiştirebilirsiniz. Başvuru yaparak sözleşmenizin yanında Churn formu doldurmanız gerekecektir. Başvuru yap butonlarımızı kullanarak operatör değişikliği yapabilirsiniz.

Soru: Faturasızdan faturalıya geçiş kaç gün sürer, başka operatöre geçip faturalıya dönüştürmek istesem kaç gün beklerim?

Yanıt: Faturasız hattınızı aynı firmanında faturalısına geçirmek istediğinde gün içerisinde işlem gerçekleşir. Sözleşmeyi imzalama ve gerekli evrakların teslimi ile alakalıdır. Başka operatöre geçişlerde yine aynı evraklar istenir ancak hat taşıma için 24 saat gibi bir süre beklemek gerekebilir. Ortalama 2-3 gün içinde evrak teslim hızına göre süreler belirlenir.

Soru: Faturasızdan faturalıya geçerken hattım kapanır mı, geçiş olana kadar hattım kapalı mı kalacak?

Yanıt: Hayır, mevcut faturasız tarifesi ve kampanyası üzerinden geçiş olana kadar kullanmaya devam edersiniz. Numaranız taşındığında veya faturalıya geçtiğinde SMS gelecektir. Size verilen yeni SIM KARTI takarak kullanmaya devam edersiniz.

Soru: Faturasızdan faturalıya geçişte ceza öder miyim?

Yanıt: Hayır, faturasız hatlar, hazır kart için kapatma veya operatör değiştirme durumlarında ceza faturası çıkmaz.

Soru: Faturasız hattım annemin, babamın, kardeşimin veya arkadaşımın adına ama ben kullanıyorum hattı kendi adıma nasıl alırım, faturalıya çevirebilir miyim?

Yanıt: Hattı kendi adınıza alabilmeniz için devir yapılmalıdır. Hat sahibi ile birlikte gidilerek “devir formu” imzalanmalıdır. Başkası adına işlem yapmak içinse “vekaletname” gerekecektir. Vekalet noteden alınır.

Bunlarıda öğrenmek isteyebilirsiniz

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP