İnternetim full çekiyor ama net yavaş, wifi çekmiyor ne yapabilirim
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Evde kablosuz internet bağlantım zayıf, Wifi sinyalim güçlü değil

Evde internet hattımın kablosuzu yavaş

Ttnet, Türk Telekom, Superonline, Vodafone, Turknet, Millenicom, Digiturk, D-smart, Kblonet vs. derken oldukça yaygın internet hizmeti kullanma şansımız var. Ancak kampanyalara dahil olurken aldığımız Wifi (Wireless) kablosuz modemlerde yeteri kadar performans alamayarak kablosuz bağlantı hız düşüşü, çekim gücü, sinyal zayıflığı derken internetimize cepten veya tabletten ya da masaüstü bilgisayardan kablosuz erişimlerde güçlük çekilebilir.

Wifi çekim gücü için ne yapılır?

Kablosuz modemden tam performans alınabilmesi için ev içindeki konumu önemlidir. Sunulan modemin kapalı alan çekim gücü kapasitesi 30 metre olarak belirtilebilir ama bu performansı mesafeden ziyade duvarlar, aynalar, elektronik eşyalar etkiler. 1. odada tam sinyal “full çekim” olurken diğer odada sinyal zayıf kalabilir. Kalın oda duvarları burada önemlidir.

Cep telefonundan çekimde güçlük çekenlerin çözümü için bazı seçenekler;

  1. Çıkarılabilir anteni olan modemler için DBI yüksek yeni anten alınması
  2. Odalarına Acces Point alarak erişim sağlamaları
  3. Modemi odalarına ara kablo ile uzatmaları

şeklinde çözüm üretilebilir.

Sabit masaüstü veya Notebook, Laptop kullananların ise Wi-Fi menzil arttırıcı veya Powerline adaptör alarak çözümü sağlanabilir.

KABLOSUZ MODEM ÇÖZÜMÜ

Kullanmakta olduğunuz modemin en yeni teknolojiyi kullanıyor olduğundan emin olmalısınız. Çift bant desteklemeyen modemlerde sorun yaşarsınız. Buna sebep; 2.4 GHz olan kablosuz ağın karışıklığa neden olarak verimin düştüğü bant olmasıdır. 5 GHz olan ise daha verimli olacaktır. Çözüm olarak 802.11ac kablosuz ağ ile çift bant teknolojisini kullanan cihazlarınızın olması önemlidir.

Wi-Fi performansı artırma

Modeme uzaklığı değeşen ev içindeki odalarda farklı sinyal alımı olacaktır. Modemin konumu ile diğer odalar eşit aralıklarda değilse sinyal sorunları baş gösterir. Modemin konumu yerde veya alçakta olmamalıdır, yüksek bir (duvarın yarısı) zemine konumlandırılmalıdır.

Eğer modemin olduğu oda içerisinde ayna varsa bu sinyalın dönüşümüne neden olacaktır. Yansımalar sinyali keserek güçsüzleştirir.

Modemin etrafında, yakınlarında bir başka elektronik cihaz olması sinyal sorunları yapacaktır. Modeme en yakın cihazın 2m uzaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz.

Eşit şekilde evime kablosuz interneti nasıl yayarım?

Router cihaz resmi

Router almalısınız. Router demek yönlendirici demektir. Aynı ağı kullanan iki cihazın veri iletişimini gerçekleştiricidir. Router, birden fazla cihazın aynı ağa bağlanmasını sağlayan teknolojiye sahip olduğundan çok sayıda cihazında sorunsuz bağlanmasına olanak sağlar. Fiyatları ise ortalama yeni modem ücretleri kadardır. Tıpkı internet modemlerine benzer.

Cihazın sinyal gücünü artırması için üzerinde yüksek seviyeye destek olan çoklu antenler bulunur. Sinyal gücünü arttırarak bu sayede kapsama alanlarınıda genişletecektir. İşyerlerinde de aynı tür sorunlar için Router cihazları çözüm olacaktır.

Dizüstü bilgisayarların, cep telefonlarının, tabletlerin, oyun konsollarının ve televizyon gibi wireless (wifi) mevcut olan cihazların bağlanmalarını ve daha güçlü sinyal almalarını sağlar.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP