İnternet modemi alırken nelere dikkat edilmeli?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

En iyi performans için ev internet modemi nasıl olmalı?

Modem alırken nelere dikkat etmeliyim?

Eve internet bağlatan veya evde internet hattı kullanan abonenin yeni bir modem alırken ya da internet sağlayıcının vereceği modemlerden tercihler yaparken bazı özellikleri dikkate alırsanız daha performanslı bir ev ya da işyeri internet hizmeti kullanabilirsiniz. Yine aynı durum evdeki modeminden memnun olmayan aboneler için geçerlidir.

İnternet hızı

Öncelikle yukarıdaki altyapı sorgulama ekranlarımız üzerinden alabileceğiniz maksimum internet hızını ölçün. Yeni internet bağlantısı için hızınıza göre bağlantı tercihi yapmanız kolaylaşacaktır. Mevcut aboneler ise aldıkları kampanyadaki hızlarına göre ADSL, VDSL ve Fiber bağlantınızın değerlendirilmesi önemlidir.

İnternet hattı ADSL2+ teknolojisindeyse mutlaka alacağınız modemin aynı teknolojiyi destekleyen bir modem olması şarttır. Veya daha üst düzey bir modem tercihi yapabilirsiniz. İleriye dönük modem almayı düşünenler ADSL2+ hizmetine VDSL modem alarak tercih yapabilir.

Kablosuz özelliği

Kablolu modemlerin tarihe karışmak üzere olduğu günümüzde en yaygın modemler kablosuz (Wireless) özelliğine sahip modemlerdir. Kablosuz modemi alırken Wifi standartları kontrol edilmelidir.

Wi-Fi hızında N150’den AC2600’e kadar değişebilen standartlar mevcuttur. Çok yaygın ve tercih edilen 802.11ac standardı iken yine önceki nesil 802.11n kullananlarda mevcuttur.

Buna ek olarak modemin 2.4 GHz ve 5 GHz bant desteğine dikkat etmek önemlidir. Sabit telefonların ve diğer hizmetler çoğu 5 GHz bant destekli olarak üretilmektedir. Modem tercihi yaparken 802.11ac standardı olmasına dikkat etmelisiniz.

Modemin güçlü antenlerinin olmasına dikkat ederseniz ev içerisinde verimli kablosuz bağlantı yapma konusunda rahat edersiniz.

Kablolu internet kullanımı

Kablosuz modem kullanan abone modemin arkasında ethernet girişleri görecektir. Eğer kablosuz değilse sabit masaüstü bilgisayar kullanım ihtiyacınız olacağını göz önüne alarak ethernet portu desteğinin Gigabit Ethernet portu olduğuna dikkat ederseniz daha hızlı internet erişimi yaparsınız. Tabi PC’nin ethernetinin Gigabit desteklemesi önemli. Destekli değilse USB adaptör alarak bu açığı kapatabilirsiniz.

USB Çoklayıcı

Modeminizin üzerinden USB bellek, Yazıcı gibi farklı ürünleri kullanabilirsiniz. Modemdeki USB girişlerinin olmasına ve USB portlarının USB 3.0 ve USB 2.0 destekli olmasına dikkat etmelisiniz.

Modem girişi / Modem bağlantısı

Yeni nesil modemler cep telefonu üzerinden de ayar yapmanıza izin veren bağlantılara izin vermektedir. Bu özellik için uygulamalar ile basit ve kolay işlem sağlayabilirsiniz.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP