Millenicom internet kullanımları ne zaman sınırsız olacak?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Doping akk (akn) kalktı mı, Millenicom akk ne zaman kalkacak 2018

Millenicom Adsl ve Fiber Adil Kullanım Kotası

Millenicom akk tamamen ne zaman kalkacak, Doping internet adil kullanım kotası kalkıp ne zaman yerini limitsiz internet kampanyalarına bırakacak? Bu sorular 2017 yılının mayı ayı başı ile kotaların gece kullanıma sayılmaması ile daha da alevlendir. 2018 yılında akk, akn olayının tümüyle kalkacağı duyuruldu. BTK tarafından yapılan açıklama 2018 yıl sonu yani 2019 yılının ilk günü ile birlikte artık limitsiz internet devri başlamış olacak.

Tabi normalde simetrik internet (Metro ethernet) ve ayrıca sunulan AKN’siz paketlerde şuan zaten böyle bi kota durumu yok. AKN olan paketlerde 35GB, 50 GB, 75GB, 100 GB paket (akn limiti) olan paketlerde kaldırılmış olacak.

Millenicom AKK (Adil Kullanım Koşulları) (Hız Alanı) Nedir?

Adil Kullanım (AKK) paketlere dahil edilen ve dolumu ile hızlarda düşüş veya hizmetin durdurulması ile kullanıcıya daha ekonomik ve kişilere eşit hizmet sunmayı amaçlayan uygulamadır. Bu kotanın dolumu ile internet hızlarında download/upload düşüşler yaşanır. Kota dolumu ile yükleme hızı 1 Mbps olarak değişir. Diğer download hızları ise aşağıdaki tablodaki gibi olur.

Millenicom hız düşüm tablosu

Aşağıda mevcut hız alan abonelerin akk kotalarının dolumuyla birlikte alacakları sonraki ay başlangıcına kadar yeni hızlar şu şekildedir;

  • 4 MBPS hız alan aboneler 3 Mbps hıza düşer.
  • 8 MBPS hız alan aboneler 5 Mbps hıza düşer.
  • 16 MBPS hız alan aboneler 8 Mbps hıza düşer.
  • 24 MBPS hız alan aboneler 16 Mbps hıza düşer.
  • 50 MBPS hız alan aboneler 24 Mbps hıza düşer.
  • 100 MBPS hız alan aboneler 32 Mbps hıza düşer.
  • 500 ve üzeri MBPS hız alan aboneler 64 Mbps hıza düşer.

Bu hız düşüşleri Adil Kota uygulanan paketlerde geçerlidir.

AKK uygulaması olan internet tarifelerinde (fiber) AKK sonrası yükleme (upload) hızı 1 Mbps’ye düşmektedir.

Gece 02 ile 08 saatleri arası kullanım

Hem fiber internet hem de Adsl internet hizmeti alan kullanıcıların 02:00 – 08:00 saatleri arası kullanımları internet AKK ve AKN paketlerinden düşülmez yani kotaya sayılmaz.

Adil Kullanım Kotası neden var?

Kota konulmasındaki amacı kısaca özetlemek gerekirse, kullanıcılar arasında internetin eşit şekilde kullanılması amacı güder. Kotasını dolduran kullanıcı diğer kullanıcının hakkına gasp etmemiş olur. Bu sayede şebeke üzerindeki yük yoğunluğu azalarak durum eşitlenir.

Millenicom kampanyalarında kota aşım ücreti

Kota aşım ücretleri limitli internet paketlerinde uygulanır. Normalde limitsiz internet kampanyaları akk’li paketler olsa bile kota aşım ücreti yerine download hızlarında düşüş yapılır. Eğer kampanyalar arasında limitli paketler varsa bu paketlerin kotası aşıldığında ek ücretler yansır.

AKK nasıl kaldırılır?

Günümüzde (kota tümüyle kalkana kadar) kotanın kaldırılmasının tek yolu paket/tarife değişikliğine gitmektir.

İnternet hattı için diğer konular

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP