İnternet değiştirme, internet hattı taşıma, numara taşıma
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Churn (İşletmeci Değiştirme)

Churn

Churn nedir, Churn müşterisi ne demek? Churn operatör değiştirme olarak isimlendirebilirsiniz. İternet hattınızı (adsl, fiber), telefon hattınızı (ev, iş telefonu) sabit hatların taşınması, GSM hatlarının operatörler arasındaki geçiş işlemidir. Bu hizmet kullanıya numara değiştirmeden veya başka bir tesisat çekilmeden hızlı şekilde kurumlar arasında geçiş yapmaya olanak sunan sistemdir.

İnternet Churn (Telekom)

İnternet hatlarında Churn işlemi (ISS) Internet Servis Sağlayıcı değiştirme anlamına gelir. Mevcutta kullanılan aynı şebekeler üzerindeki hatların daha cazip koşullarda hizmet veren firmalar ile değiştirilmesidir.

Superonline fiber internet kullanan biri Kablonet hizmete veya Kablonet kullanan abone TurkNet internet geçişi yapamaz. Bunun nedeni altyapı farklılığıdır. Diğer kısımlarda ise Adsl’den fibere, Fiberden Adsl’e geçiş yapılabilir. Vodafone, Superonline, Ttnet, TurkNet, Millenicom gibi Türk Telekom altyapısı dahil kullanıcılar hatlarını değiştirebilir.

Adsl ile Fiber değişmi yapıldığında modem sorunları yaşabilir. Adsl modem ile Fiber internet bağlantıları kurulamaz. Kurulsa bile performans vermeyecektir. Churn geçişi ile birlikte internet kesintisi yaşanmadan kullanıcıya SMS ile yeni firması tarafından bilgilendirme gönderilir. Bu bilgi mesajı içerisindeki yeni kullanıcı adı ve şifresini modeme tanımlayan kullanıcılar kesintisiz internet kullanımlarına devam eder.

Mobile Churn (Numara taşıma)

GSM (cep telefonu hatları) için yapılan Churn başvurularında yeni firma tarafından yeni bir SIM kart verilecektir. Hattın taşındığına dair bilgi mesajı geldiğinde yeni SIM hattını Cep telefonu veya akıllı cihazlarına takarak kullanıma devam ederler.

Numara taşıma işlemlerinde telefon numarası değişmez ancak kullanıcı talep ederse yeni numara talep edebilir.

Kullanıcı talep ederse; faturasızdan faturalıya, faturalıdan faturasıza numara taşıma tapabilir.

Sabit telefon Churn (Ev veya iş telefonu)

Tıpkı Adsl, Fiber, GSM hatlarındaki geçiş (taşıma) işlemleri gibi sabit telefon, ev telefonu, iş telefonu hatlarında da Churn yapılabilir. Kullanıcı dilediği operatöre telefon numarası değişmeden hattını taşıyabilir.

Churn Cayma Bedeli

Churn yapıldığında kullanıcının taahhütü eski firmasında varsa cayma bedeli çıkacaktır. Bu cayma bedeli kurumun verdiği indirimleri veya almadığı ek hizmet ücretlerinin geriye talebidir. Yeni firma ise 500 TL’ye varan çıkan taahhüt bozma bedeline göre fatura indirimi yapar. Yani hattınıza çıkan faturayı ödemez veya parasını size göndermez. Çıkan bedeli faturanıza eşit oranda bölerek faturanızdan indirim yapacaktır.

Churn Süresi

Sözleşme, Churn formu ve kullanıcının kimlik fotokopilerinin firmaya ulaşmasındaki süre önemlidir. Ne kadar geç verilirse geçiş işlemi o kadar geç olacaktır. Evraklar kuruma teslim olduktan sonra ortalam 3-4 gün içerisinde geçiş işlemleri yapılmış olacaktır.

Hattımı taşırken başkası adına kayıt yapabilir miyim?

Adıma kayıtlı hattı başkası adına churn yapabilir miyim? Hayır, hattın taşınmasının ardından devir yapılması gerekecektir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP