Taahhüt bozma
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Cayma bedeli

Cayma bedeli, Taahhüt bozma

Cayma bedeli faturası veya taahhüt bozma cezası olarak abone/müşteri tarafından adlandırılan bu iki terim aynı kapıya çıkan “verilen sözden vazgeçme” anlamına gelir. Söze istinaden verilen indirimlerin geriye alınması ise “cayma bedeli faturası veya taahhüt bozma” olarak adlandırılır. Kullanıcıya göre ceza faturası, Operaöre göre ise alınmayan ücretlerin geriye alınmasıdır.

Cep telefonu (GSM), Ev telefonu, sabit telefon, internet (adsl, fiber) gibi hizmetlerde geçerli olan bir uygulamadır. Kurumların müşterilerine cazip indirimler yaparak abone kazanmak üzere yapılan taahhüt süresi boyuncaki indirimler ve alınmayan bedellerin geri iadesi anlamı taşır.

Cayma (bozma): Vazgeçme

Taahhüt: Söz verme

Ceza: Geri iade

Bedel: Çıkan tutar

Taahhüt süresi: Abone olarak 12 veya 24 aylık kalma sözü

Nasıl hesaplanır?

Taahhüt bedeli ödemek durumunda kalırsanız kampanyaya dahil olduğunuz süre önemlidir. Müşterinin kullanmış olduğu ay ile taahhüt süresinin kalan kısmına bakılır. Hangisi az ise ona göre hesaplama yapılarak tüketiciye daha az cayma bedeli çıkarılmaya çalışılır.

Taahhüt bozma bedeli içerisinde hangi kalemler var?

Kampanyaya dahil olduğunuzda size kampanyanın normal fiyatı ve kampanyalı fiyatı olarak iki rakamsal değerler sözleşmede belirtilir. Normalde kullandığınız ay boyunca aldığınız indirimli tutar ile indirimsiz tutar arasındaki fark talep edilir. Bununla beraber şunlarda faturanıza ilave edilir;

  1. Kalan vergilerin taksitleri
  2. Son dönem kullandığınız internet faturası
  3. Kalan indirim veya kullanılan indirimler
  4. Taksitli cihaz alınmışsa kalan taksit tutarı (tek seferde)
  5. Sabit telefon hizmeti alanların indirim bedelleri
  6. Tv kampanyası varsa indirim bedelleri
  7. Modem taksitliye kalan taksit ücretleri

faturanıza tek kalemde yansıtılır.

Cayma bedeli faturasını nasıl alabilirim?

Taahhüt bozma bedeli faturanız internet iptal tarihi veya servis sağlayıcı değişiminden sonra çıkar. Bu faturaya online işlem merkezinden veya müşteri hizmetleri ile görüşerek e-posta ile detaylı talep edebilirsiniz.

Cayma bedeli faturası yüksek çıktı

Yukarıdaki faturaya yansıyan tutarlar tek seferde olduğundan yüksek rakamlar oluşabilir. Modem emanet modemse yani iade edilmesi gereken modemse daha fazla tutar faturalanır. Gözden kaçan bir diğer durum ise; A firmasından B firmasına geçerken B firmasının taahhüt bedelini karşılamasıdır. Eğer tutarda yeni firmanızı yine değiştirirseniz bu sefer önceki firmadan gelen cayma bedelinin de yansıyacağından fatura tutarı çok yüksek gelebilir.

İşletmeci değiştirmeden eski firma ile görüşerek cayma cezası adı altında oluşabilecek maksimum tutarı mutlaka öğrenmelisiniz.  Firmayı değiştirdiğim cayma bedeli aldım ve 3 ay sonra tekrar firma değiştirdim derseniz işte o zaman bol rakamlı fatura ile karşılaşırsınız.

Cayma bedeli nasıl alınır?

Cayma bedelini ödüyoruz; bu cümledeki geçen ödeme kelimesi indirim anlamı taşır. Geçiş yapacağınız kurum size taahhüt bedelini karşılıyoruz der ve genelde bu rakamlar 100 TL ile 500 TL kadar olabilir. Firma değişiminden sonra eski firmanızdan gelen taahhüt bozma cezası tutarı yeni firmanızdan fatura indirimi olarak uygulanır.

Siz çıkan faturayı ödeyeceksiniz ve dekont, fatura ile birlikte yeni firmanıza 90 gün içerisinde faks yolu ile ulaştırdığınızda taahhüt sürenize göre eşit değerlerde indirim yapılır. Faturanızı ödemezler ya da size para göndermezler. İndirim yaparlar.

Cayma bedelinde neler karşılanmaz?

Cihaz alımı yaptıysanız cihazlarınızın tutarını yeni firmanız karşılamayacaktır. Taahhüt nedeni ile alınan indirimler gibi kalemlerdeki tutarlar karşılanacaktır.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP