Telekom internet kutusu nereden alınır, internet kutusunu kim takar
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Binamda internet kutusu yok ne yapmam lazım?

Evde internet için gerekli olan kutu

Eve internet başvurusu yaptım veya yapacağım ama binamızda kutu yok ne yapmam lazım? Öncelikle kutunun ne olduğunu bilirseniz hizmetten yararlanabilmeniz o derece hızlanacaktır. Özellikle yeni yapılan evler, binalar ile kırsal kesimlerde internet kutusu yüzünden hattın bağlanamaması çok sık yaşanan bir sorundur.

İnsanlar bekler ki telekom gelsin hattı bağlasın gitsin ancak telekomun sorumluluğu binaya kadar gelen kısımdır.

Kutu nedir, internet kutusu ne anlama gelir?

Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi bu kutular telekom tarafından eve kadar uzanan kabloların ucunun gireceği/takılacağı kutulardır. Bina girişinde kutusu olan bir abone başvuru yaptığında telekom yetkili servis tarafından binaya gelen hat varsa bu hatta sinyal gönderip kutuya takar ve kabloların iki ucunu dışarıda bırakarak daireye çıkmasını sağlar. Türk Telekomdan başvuru yapıldığında modem teslimi ve kurulumu yapılacağından, binasında kutusu olan aboneye hat sinyali verilir, hattın uçları bağlanır ve daire içi modem takılarak aktivasyon yapılır.

İnternet kutusu resmi:

Resim 1: Bina dışına takılan internet kutusu resmi

Not: Yukarıdaki kutu sizin daire sayınıza göre ayarlanır. 8’li, 16’lı, 32’li, 64’lü gibi çiftli rakamlardadır. İnternet kutusu genelde binanın giriş kapısından içeriye girişteki merdiven başına veya bodrum katlarına takılır.

İnternet kutusu nereden alınır?

İnternet kutusu ihtiyacı olan abone daire sayısına göre kutu almalıdır. Diğer dairelerin ihtiyaçları doğduğunda yine aynı kutu üzerinden hat bağlatabilirler. İnternet kutusu elektrikçilerden satın alınabilir. Pahallı cihaz değildir montajı basittir.

Bina içi ve ve dışı kablolama

Kutuya kadar gelecek olan internet kablosu telekom firması sorumluluğundadır. Kutudan sonrası ise abonenin sorumluluğundadır. Dairenizin içine gelen kablonun ucu yukarıdaki kabloya takılarak sinyal alırsınız. Dairedeki kabloyu modeme takarak veya gelen telekomcu takar ve aktivasyonla birlikte internet kullanılır.

Dairemde kablo yok

Eğer bina içine kablo gelmiyorsa yeni bir kablo çekmeniz veya çektirmeniz gerekecektir. Kablolama için elektrikçiye giderek aşağıdaki kutunun olduğu yerden daireye kadar kablo çektirebilirsiniz.

Ben çekerim diyorsanız;

Kendiniz çekecekseniz ilkel yöntemler veya profesyonel yöntemler kullanabilirsiniz. Alacağınız telefon kablosu, CAT5 veya CAT6 kabloları elektrik hattınızın geçtiği yerden aşağıya salmalısınız. Bu zordur ve kabloyu itemeyebileceğiniz için elektrikçi basitce mevcut aparatlarıyla yapar.

Diğer amatör yöntemle kablo çekimi ise; merdiven boşluğundan içeri almak veya bina dışından kabloyu salarak almaktır.

Fiber nasıl çekilir?

Örneğin binanıza fiber altyapı çekiliyse yetkili servis ekibi kablolama yapar. Yapmadığı durumlarda yine aynı şekilde (CAT6 kablo tavsiye edilir) çekebilirsiniz.

Kırsal kesim ve köy evlerinde direkten kablo binaya direkt verilebilir. Eğer sorun yaşıyorsa yine internet kutusu alarak kablolama sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kabloyu kim çekmek zorunda?

Bina içi kablo çekimi hane sahibine veya bina sahibine aittir. Yeni yapılarda mütaahhitler zaten çektirmiş olur. Binadaki kutuya kadar gelen kısımsa Telekom’un sorumluluğundadır.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP