Vpn kullanmak suç mu, internet dns değiştirmek suç mu yasal mı?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Bilgisayar Dns’leri 8.8.8.8, 8.8.4.4 olarak değiştirmek suç mu, Yasaklı sitelere girmek suç mu?

Dsn değiştirmek, Vpn kullanmak, Yasaklı sitelere girmek suç mu cezası var mı?

Zaman geçtikçe internet kullanımı çoğalıyor. 2018 yıl sonunda çıkacak olan internet “AKN” kalkmasıyla birlikte 2019 yılında internet kullanımı artık hemen her evde, her cepte olacak diyebiliriz. Evde, dışarıda, işyerinde internet kullanımıyla birlikte artan internet trafiğine ise bilişim hukuku aynı şekilde yasalarda, kanunlarda yapılan değişikliklerle hem ceza hem de müdadele kapsamında yeniliklere gidiyor.

Dns değiştirmek, Vpn kullanarak yasak sitelere girişler artıyor!

İnternet dünyası tıpkı bir ticarethane gibidir. Nasıl işyerlerinde yasal olmayan ticaretler yapılabiliyorsa internet aleminde (sanal) aynı şekilde ticari faaliyetler sürüyor. Hatta internetten ticarethane açarak milyonlara ulaşmak bir o kadar kolay. Yasaları hiçe sayarak kullanıcı yoğunluğu ile para kazanma hedefinde olan bazı siteler ise takipler sonucu tesbit edilerek kapatılıyor. Yasal olmayan ürün satışları, cinsel içerikli siteler, taklit marka siteleri, patent ihlalleri gibi çeşitli kriteler göz önüne alınarak bu siteler kapatılıyor.

Sitelerin kapanmasıyla beraber takipçisi olan kişler aynı sitelere girmek isteyebiliyor. Normalde sitenin adresine tıklandığında ” Bu site … sebeplerinden dolayı kapatılmıştır” gibi ibareler olan mahkeme kararları ile karşılaşıyor ve çözüm arayışları başlıyor.

Akla gelen ilk soru; yasaklı sitelere nasıl girilir? Dns ayaları nasıl yapılır, Vpn nasıl kullanılır? Aslında bu üç soru aynı yanıtı arıyor… Site yasaklandığında oraya nasıl girerim!

Dns ve Vpn ile internete girenler tesbit edilir mi?

Yasaklı sitelere Vpn veya DNS ile bağlanabilmek için girilecek sitenin yurtdışı sunucularında barınıyor olması gerekiyor. Yani Türkiye’de barınan siteler direkt olarak sunucu firması tarafından kapatılacağı için DNS veya VPN ile girmek mümkün değildir. Yurtdışı sunucular kapatılamadığından doğal olarak açık sunucuya bu iki yöntem kullanılarak giriliyor. Dns veya Vpn ile bağlantı demek sizin MAC adres değişikliği veya kullandığınız internetin nereden ne zaman aktif olduğu öğrenilebilir. Gelişen teknoloji buna izin veriyor. Yani özetlemek gerekirse enselenebilirsiniz?

DNS değiştirmek suç mu, VPN kullanmak suç mu, cezası var mı?

Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Gökhan Ahi bu konuda; VPN kullanmak ve DNS tanımlarının değiştirilmesinin “Ceza kanunlarında açıkça düzenlenmemiş bir eylem asla bir yaptırıma maruz bırakılamayacağından DNS değiştirme ve VPN kullanma suç olarak değerlendirilemez” olarak belirtmektedir.

Tabi durum böylerken akılda olması gereken;

Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi internet ortamına bağlanmayı sağlayan bu cihazlar ile yasaklanmış sitelere girerek suç ve suça yardım etmek, yasal olmayan aktiviteler yapmak suç değildir cezası yoktur anlamına gelmez. Yapacağınız yasadışı her veri transferi ve akışından sorumlusunuzdur.

Eğer o siteler yasalara aykırı olmasaydı zaten kapanmazdı!

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP