Akn (AKK) kaldırma başvurusu, Adil Kullanım Noktası Düzenleme (2018)
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Akk kaldırılma tarihi, Akn’siz internet kullanım tarihi 2018

AKN ne zaman kaldırılıyor, Akk kaldırılma tarihi

İnternetler üzerinden Uygulanan Adil Kullanım kotası için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2017 yılı Mayıs ayında başlayan Kota Kullanım esasları ve 2018 yılı sonunda AKK tamamen ortadan kaldırılmasıyla ilgili açıklama yaptı. AKK kaldırma başvurusu veya Akn kullanım silme talepleri yapılmasına gerek yoktur.

Basın açıklaması için buraya tıklayabilirsiniz.

AKN, AKK nedir bilmeyenler için kısa bir dip not; ev veya işyeri için sabit internet hattı alırken kampanyalar üzerinde 50GB, 100GB, 150GB gibi AKN ibareleri görürsünüz. Bu ve benzeri kota bulunan paketlerde eğer internet kullanım miktarınız belirtilen kotaya ulaştığında internet hızınızda düşüş yaşanır ta ki sonraki ay başına kadar. Aşağıdaki tablo üzerindeki hızlar 2017 yılının Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni düzenlemelerdir. Bu tarih öncesinde internet hızları sabit olarak 3 Mbps hız olarak verilmekteydi.

Akn veya Akk neden kaldırılıyor?

Adil Kullanım Noktası (AKN) veya Adil Kullanım Kotası bildiğimiz bu kotalar; internet ihtiyacının giderilmesinde dolumuyla birlikte yetersiz kalışının çoğu mecralarda kullanıcılar tarafından şikayet edilmesi sonucu müdahale edilmiştir.

Normalde kullanılan adil kullanım eşitlik sağlamak amacıyla şebe yükü azaltılmak suretiyle kullanılırken, gelişen teknoloji ve ihtiyaçların karşılanmasında hızların dip sayılabilecek seviyeye düşüşü kişi internet özgürlüğünü sınırlandırmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu konuda adım atarak kullanıcıların memnuniyetten ziyade ihtiyaçlarını maksimum seviyede hızla gidermek için 2017 Mayıs ayında hız düşüş rakamlarını 3 Mbps yerine %50 seviyesine çekti diyebiliriz.

Akk tamamen ne zaman kalkacak?

Tüketicinin ihtiyacına ve taleplerine uygun olarak akk kaldırılması yani Akn’siz internet devri “Akk kaldırılma tarihi;31.12.2018” itibarıyla tamamen bitmiş oluyor. Kısaca özetlemek gerekirse farklı mecralarda 2018 yılında akk kalkacak söylentisi aslında 01.01.2019 tarihidir. Yılı bitirip yeni yıl başlangıcı ile AKK artık olmayacak.

Geceleri internet kullanımlarında AKK

Söz konusu taşınamaz internet kullanımlarında AKN’li paketlerde 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanım verileriniz kotanıza dahil edilmez. Gece bu saatlerde ne yaparsanız yapın kotadan sayılmadan özgürce kullanabilirsiniz.

Not: AKN’siz normal paketlerde AKK kavramı yoktur. Hangi hızda kampanyaya başvurulmuşsa o hızda devam eder. Kotalı paketlerde ise AKN kavramı olmayacağından kotanızı aşabilirsiniz. Kampanyalarınızı gözden geçirmenizde fayda vardir.

Akn (AKK) kaldırma başvurusu

İnternet kullanıcısı veya internet hattı almak isteyen abonelerin AKK KALDIRMA veya AKN SİLDİRME gibi gece kullanımları için başvuru veya talep iletmelerine gerek yoktur. Sistem Otomatik olarak gece kullanımlarını silmektedir.

2018 yılı sonunda 2019 yılı başı uygulayama alınacak AKK kaldırma başvurusu talebine de ayrıca gerek yoktur.

2019 yılına kadar kotam dolarsa hızım kaça düşer?

Kampanyalarınızdaki kotanıza bağlı olarak dolması durumunda her ay yenilenen tarifelerde ay içi kota dolumu hızları şu şekilde değişir; 

İnternet İndirme Hızı – Alt Sınır

İnternet İndirme Hızı – Üst Sınır

 AKN Sonrası İndirme Hızı

4 Mbit/sn

8 Mbit/sn

3 Mbit/sn

8 Mbit/sn üzeri

16 Mbit/sn

5 Mbit/sn

16 Mbit/sn üzeri

24 Mbit/sn

8 Mbit/sn

24 Mbit/sn üzeri

50 Mbit/sn

16 Mbit/sn

50 Mbit/sn üzeri

100 Mbit/sn

24 Mbit/sn

100 Mbit/sn üzeri

500 Mbit/sn

32 Mbit/sn

500 Mbit/sn üzeri

1000 Mbit/sn

64 Mbit/sn

Buna göre;

  1. 02:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi ve AKN’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın söz konusu zaman dilimlerinde AKN sonrası indirme hızı kısıtlarının uygulanmaması,
  2. İşletmeciler tarafından gerekli hazırlıkların tamamlanarak İşbu Kurul Kararının 1 ila 5’inci maddelerinin en geç 1 Mart 2017 tarihine, 6 ve 7’inci maddelerinin ise en geç 1 Mayıs 2017 tarihine kadar uygulanmasına başlanması,
  3. İşletmecilerin, AKN uygulaması içermeyen internet ve tarife paketi seçeneklerini artırması,
  4. AKN ile ilgili olarak işletmeciler tarafından, Kurumca istenen her türlü bilgi, belge ve analizin eksiksiz bir şekilde gönderilmesi ile söz konusu bilgilerin icra tarafından raporlanarak 31.12.2017 tarihine kadar Kurul’a sunulması,
  5. 31.12.2018 tarihi itibarıyla AKN uygulamasına son verilmesi husuları BTK tarafından karara bağlanmıştır.
BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP