Ev internet için sözleşme taahhüt abonelik maddeleri önemli mi?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Adsl sözleşmesi, Vdsl sözleşmesi, Fiber internet sözleşmesi maddeleri

Adsl, Vdsl, Fiber internet için abonelik sözleşmesi

Eve internet bağlantısı için taahhüt verirken abonelik sözleşmesi içerisindeki maddeleri kaçımız okuyoruz? Çoğumuz okumuyoruz… Minicik yazılara koyulmuş sözleşme maddeleri ve fazla yapraklı sözleşme oluşu okuma zorluğu çekmeye neden oluyor. İmza aşamasında incelediğimiz “Çoğu Abone” kampanya bilgi formudur. Bilgi formu içerisinde tarifemizin ne olduğu, modem ücreti, taahhüt süresi ve kampanya fiyatı bulunur ve görmemiz yeterli gibi gelir.

Türk Telekom, Ttnet, Vodafone Süpernet, Turkcell Superonline, Dsmart, Digiturk, Millenicom, TurkNet, Kablonet (Türksat Kablo) gibi internet sağlayıcı firmalarda olduğu gibi Avea, Vodafone, Turkcell, Teknosacell, Pttcell gibi GSM operatör sözleşme maddeleri içinde aynı şey geçerlidir.

Abonelik sözleşmesi önemli maddeleri

Abonelik sözleşmesinin tamamını okumaya zamanınız yok veya ince yazılardan çoklu sayfaları gözden geçirmek size zor geliyorsa aşağıdaki önem derecesi yüksek maddeleri atlamadan okumanızda fayda olacaktır. Bazen ne alacağınızı bilmek ve neye imza attığını öğrenmek yarın öbür gün başınıza bir durum geldiğinde ne ile karşılacağınızı bilmeniz anlamına gelir.

Sözleşme şartları ve koşulları

Taahhüt süresi: İmza atmadan önce kaç ay için imzaladığınızı kontrol edin. Taahhütsüz, 12 ay taahhütlü veya 24 ay taahhüt size bildiren sürelerle bağdaşıyor mu mutlaka kontrol edin. Bu durumlar bazen karşılaşılabiliyor örneğin bir öğrenci 12 ay tahhütlü bir sözleşmeye onay verirken gelen sözleşmesinde 24 ay taahhüt süresi olabiliyor. Çok sık karşılaşılmıyor olsa bile insanoğlu hata yapmaya meyillidir.

Modem: Sözleşmenizle birlikte eğer taksitli veya ücretsiz bir modem almadan önce modemin taksitleri veya teslim koşullarından ziyade mutlaka hattın taahhüt süresinden önce iptal durumunda ödemeniz gereken ücreti gözden geçirerek imzalayın. Bunun nedeni; bir modem 150 TL civarındayken iptal edilmesi veya iade edilmediği zamanda 400 TL gibi cezai fatura gelebilir. Fiber modemlerde bu rakamlar 250 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. Emanet modemlerde modemin kullanıcı kaynaklı olarak bozulması, yanması, suya düşmesi gibi herhangi bir sebepten ötürü başına bir durum gelirse veya modemi hat iptal edildiğinde teslim ederken eksik malzeme yüzünden alınmamasından kaynaklı olarak imzalayacağınız sözleşmedeki rakamı ödemek durumundasınız.

Kampanya fiyatı: Kampanya ile aldığınız ADSL, VDSL veya FİBER paketlerin fiyatı gözünüze sokulacak kadar büyük fontta yazılıdır. Fiyatı gördüğünüzde tamam benim fiyatım bu dersiniz. Ancak oradaki ince ayrın ise kampanyalı fiyat ile kampanyasız fiyat farkıdır. Bu neden önemli? Eğer hattı sözleşme tarihinden önce iptal ederseniz aradaki fiyat farkı size verilen indirimler geri alınacaktır. Örneğin; kampanyalı fiyatınız 59 TL ama kampanyasız fiyat 99 TL.. Size söylenen biz sizin için 40 TL indirim yaptık alın faydalanın. Şunu söylemezler, hattı kullandınız ve 10 ay sonra iptal ettiğinizde size 400 TL indirim cezası kesilecek denilmez. Aradaki fiyat farkı bu yüzden önemlidir.

Sözleşme cezai bedeller: Kampanyalı bir hat alırken bağlantı, aktivasyon, kurulum ve servis ücretsiz bu fırsatı kaçırmayın sözünü duyacaksınız. Şimdi faturaya yansıtılmayan bu ücretler örneğin; aktivasyon 96 TL, kurulum ücreti 250 TL, servis hizmeti 150 TL (ortalama fiyat) olarak sözleşme içerisinde geçer. Peki ya bu hat iptal olursa? İşte o zaman bu ücretleri ödeyeceksiniz. Rakamlarda büyük indirim var sözünü tersten düşündüğünüzde iptal durumunda ödersiniz.

ISS kaynaklı sözleşme feshi: Sözleşme imzalarken internet firmasının hangi durumlarda sözleşmenizi tek taraflı olarak fesh (iptal) yapabileceğini okuyun. Bilmediğiniz bir nedenden dolayı operatör tarafından hattınız iptal edilirse yukarıdaki ücretleri de ödemek durumundasınız.

Adsl internet, Fiber internet veya Vdsl internet paketlerinde sözleşmeyi okuyun. Sözleşmeni sadece kampanya bilgi formundan ibaret değildir. İnternet firmanız hep bana hep bana mı diyor yoksa tüketiciyi sözleşme hangi durumlarda koruyor maddelerini mutlaka gözden geçirin. Hiçbir firma iş iptale geldiğinde abonesinin gözünün yaşına bakmıyor.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP