Fiber modem adsl de çalışırmı, Vdsl modem Adsl'de kullanabilir mi?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Adsl modem fiber interneti destekler mi, modemin fiber destekli olduğunu nasıl anlarız

Fiber internet modem ve Adsl internet modem

İnternet teknolojisinin gelişimine ayak uydurmanın tek yolu gelişen teknolojiye göre cihaz almaktan geçer. Adsl, Vdsl ve Fiber internet hatlarının verimli çalışabilmesi için modemlerin de teknolojiye ayak uydurarak değişimi şarttır. Ev internet kullanan ADSL kullanıcılarının çoğu Fiber veya VDSL internet paketlerine geçerek daha hızlı interneti aynı modem üzerinden almak isterler ancak bu sinyal seviyeleri eski modeme uymaz.

VDSL terimi size yabancı gelebilir, Vdsl hattı şu şekilde izah edebiliriz;

Fiber altyapının geçtiği bölgelerde mahalle içine fiber dağıtımı için her eve kazı yapılmadan fiber hattın ucundan eve kadar giden bakır kablo üzerinden yüksek hızda internet verilir. Hızların 16 Mbps üzerinde oluşuyla birlikte hızlanan yapıya VDSL denir.

Adsl modem fiber interneti destekler mi

Eğer modeminiz ADSL+2 uyumlu değilse desteklemez. Fiber veya VDSL internet paketlerine geçen abone doğal olarak 16 Mbps üzerinde bir hız alacaktır. Eski modemlerin “ADSL modem” desteklediği hat hız 16 Mbps’ye kadardır. Özetlemek gerekirse ADSL teknolojisinden ADSL +2 teknolojisine geçerken modem çalışmaz. 24 Mbps, 25 Mbps, 50 Mbps, 100 Mbps hızlarda çalışmayacaktır.

İnternetim gitti sorunuyla karşılaşan abonelerin büyük çoğunluğu bu sorunu yaşar. Eski modemlerde Router Port özelliği varsa ara dağıtıcı gibi kullanabilirsiniz. Fiber Modem bağlantısı = Adsl Modem bağlantısı şeklinde olacaktır. İnternet girişi fiber modeme, fiber modemden kablo çıkışı Adsl modeme olacaktır.

Adsl Modem Vdsl ve fiber hattı desteklemez.

Fiber modem ve Vdsl Modem Adsl hattı destekler mi?

Normalde fiber internet altyapısı olan bölgelerde ADSL internet hizmeti verilmez. Ya Vdsl alırsını ya da fiber. Bir taşınma adres değişikliği gibi durum yaşanırsa hattın yeni nakil yapılacağı adreste fiberin olmaması durumunda ADSL internet hizmetine dönüştürülerek sağlanır. Abone doğal olarak Fiber internetten ADSL internete geçmiş olur. Böyle bir durum yaşandığında Fiber modeminizi ADSL internet hattınızda kullanabilirsiniz.

Modemin fiber destekli olduğunu nasıl anlarız

Modemin fiber olup olmadığını modemin dışından bakarak anlayamazsınız. Normalde ADSL modemlerde 4 port veya tek port çıkışlı olabilir. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi doğru tanımlayarak girdiyseniz ve hat çalışmıyorsa desteklemediği anlaşılır. Modemin marka ve modeline göre özelliklerini internetten araştırabilirsiniz. Açıklama kısmında ADSL2 teknolojisine uyumlu olup olmadığı veya desteklediği anlaşılır.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP