Adsl'nin açılımı nedir, Adsl nasıl kullanılır, Adsl nerelerde var?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Adsl internet, telefonsuz adsl, yalın adsl, telefonlu adsl hizmeti

Adsl internet nedir?, Adsl internet telefonlu telefonsuz nasıl kullanılır?

Adsl internet hakkında çoğu kullanıcının bildikleri telefonlu veya telefonsuz olarak evde veya işyerinde kullanılacağı internet hattıdır. Şimdi sorulsa; adsl nedir, adsl kablosu nasıldır, adsl kablo nasıl çekilir? Alınacak cevap şöyledir; Adsl kablolu internettir, eve telefon hattından internet verilir, istenirse yalın olarak kullanılabilir. Modem ile “adsl internet” hizmeti kablosuz wireless (wifi) olarak kullanılır. Bilinçsiz bir internet kullanıcılarının vereceği yanıt bu şekildedir. 16 Mbps’ye kadar adsl hız hizmeti alınabilir.

Adsl Nedir? Adsl Açılımı

ADSL, açılımı; Asymmetric Digital Subscriber Line, Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı (İngilizce: Splitter) , tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir.

Adsl internet için telefon şart mı?

Bir internet hizmeti için alyapınızın uygunluğuna bağlı olarak Adsl internet alacaksanız ayrıca telefon hattı almanıza gerek yoktur. Mevcut kampanyalar arasında Telefonsuz internet yani Yalın internet kampanyaları bulunur. Bu kampanyalardan birini tercih ettiğinize adsl hizmetini yalın yani sadece internet olarak alırsınız. 2. bir fatura veya hizmet bedeli çıkmaz.

Adsl internet altyapı her yerde var mı?

Adsl altyapı Türk Telekom tarafından hemen her il, ilçe, semt, bucak, mahalle ve çoğu köyde bulunmaktadır. Evinize bir internet hizmeti alacaksanız sabit telefon hattınızın olması veya telekom tarafından konulan kutu varsa o hat üzerinden evinize 3 gün içerisinde adsl hizmeti alabilirsiniz.

Adsl altyapı sorgulama

Evde internet altyapısı veya adsl altyapı sorgulaması yapabilirsiniz. Adres olarak girerek veya harita üzerinden sorgulama yaparak bu hizmetin varlığı aynı zamanda alınabilecek maksimum hızı öğrenebilirsiniz.

Adsl altyapı sorgulamak için; “kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr” adresine girmeniz yeterlidir.

Adsl hız sorgulama

Adsl hız testi yapmadan önce kapsama haritasından önce maksimum almanız gereken değeri sorgulamalısınız. 3 işlem yaparak bu işlemi gözden geçirmelisiniz.

 1. Hızınızı sorgulamak için kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr adresine giriş yapın ve alabilir olduğunuz en yüksek hızı sorgulayın. Çıkan sonuç sizin alabileceğiniz hızı verecektir.
 2. Kampanyanızı gözden geçirin. Teste başlamadan önce kampanyanızı öğrenin. 8 Mbps hızında bir kampanyadan faydalanıyorsanız alacağınız maksimum hızınız 8 Mbps olacaktır. Yukarıdaki hızla alakası olmayacaktır.
 3. Hız testi yapın; hız testi yapmak için BURAYA TIKLAYIN adresine girerek mevcut hızı sorgulayabilirsiniz.

Not: Hız testi yapmadan önce bazı detayları öğrenin. Örneğin şunları yapmalısınız;

 • Hattınıza bağlı tüm cihazların bağlantısını kesin,
 • Kablolu internet hız testi yapın.
 • Bilgisayardaki tüm internet kullanan uygulamaları kapatın.

bu gibi kriterler adsl hızını doğru vermesi açısından önemlidir.

Adsl internet hizmeti kimden alınır? Hangi firmalarda Adsl var?

Adsl altyapınız varsa aşağıdaki firmalardan adsl internet hizmeti alabilirsiniz. Eğer altyapınız yoksa hiçbirinden alamazsınız. Adsl hizmeti veren firmalar ise;

 1. Türk Telekom (Ttnet)
 2. Vodafone (Süpernet)
 3. Turkcell Superonline
 4. Millenicom (Doping)
 5. TurkNet
 6. Digiturk
 7. D-smart

bu firmaların haricinde yine ISS lisansına sahip firmalar bulunmaktadır.

Hızlı adsl olması için mesafe ne olmalıdır?

Eğer hızlı bir adsl internet hizmeti almak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz santral/şebeke ile evinizin veya adsl bağlantısı yapılacak olan yerin mesafesi 5km altında olmalıdır. Bu hızlar 5-8km (kilometre) mesafesindeyse verim düşecek hatta mesafe yüzünden bağlantı kurulmayacaktır. Mesafenin 3km altında olmasında internet kullanımı daha rahat ve hızlı olacaktır.

Adsl teknolojisi

Adsl teknolojisi bakır teller (bakır kablo) telefon hattı ile aynı kablolardır. Yüksek hızda ses, görüntü ve veri akışı yapılan modem aracılığı ile internet kullanımı sunan bir teknolojidir. İnternet dağıtım başlangıcı ve ayırıcı (telefon ile ayrımı) splitter olarak adlandırılan ayıraçtır. Telefon ve modem ayrımı bu aparat sayesinde yapılır. Telefonsuz internet kullananlarda splitter kullanımına gerek yoktur.

Adsl başvurusu için gereken şartlar

Adsl başvurusu yapabilmeniz için gereken şarlar şunlardır;

 • TC vatandaşı veya yerleşim belgeli kullanıcı
 • Pasaport, ehliyet Tc Kimlik nolu nüfus cüzdanı, Evlilik cüzdanı gibi resmi bir belge
 • İnternet bağlantı adresi

Hayatta olan 18 yaş üzeri bir kullanıcı adres göstererek kimlik belgesi haricinde belge sunmadan kolayca başvuru yapabilir.

Adsl iptali nasıl yapılır?

Adsl iptal etmek için hangi firma üzerinden başvuru yaptıysanız o firmaya iptal dilekçesi yazmanız yeterlidir. Altyapınızın Türk Telekom oluyor olması telekoma gidip iptal edebilirsiniz anlamına gelmez. Hangi firma hizmet veriyorsa iptal talebinizi yine o firma yerine getirecektir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP