Fiber ve VDSL arasındaki fark
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Adsl ile VDSL internet arasındaki fark nedir?

Adsl internet ve Vdsl internet

İnternet kampanyaları arasında sıkça şu ibareleri göreceksiniz; 100 Mbps hızında Vdsl internet paketleri ve kampanyaları ya da Hipernet kampanyaları gibi ibareler yer alacaktır. Nasıl oluyorda fiber altyapı olmadan aynı kablo üzerinden 100 Mbps internet hızı veriliyor, Adsl ile VDSL internet farkı nedir?

Basitçe açıklamak gerekiyorsa;

Vdsl internet veya Hiper internet Çakma gerçek olmayan Fiber internet gibidir. Mahallenize Fiber optik kablo döşenmiş olabilir ama sokağınıza, caddenize veya binanıza gelmeyen fiber kablo olabilir. Böyle durumlarda gelen fiber kablonun devamına bakır kablo veya evinize gelen normal telefon hattı kablosunun ucunun fibere bağlandığını düşünün. Fibere kutudan bağlanarak size daha hızlı VDSL internet hizmeti verilir.

Hızlar Fiberin ucundan eve gelen bakır kablonun uzunluğuna göre 100 Mbps’ye çıkabilir. Tıpkı Adsl internette olduğu gibi santral ile kablo mesafesi ne kadar uzarsa hızlar o derece düşer. Fiber ile ara kablo mesafesi uzadıkça hız düşer, mesafe kısaldıkça internet hızı artar.

Tabi sadece kabloya bağlı hız değişimi olmaz, aynı zamanda modem kalitesi, kablo kalitesi, bilgisayar kalitesi gibi kullanım alışkanlıklarınızda hızı etkiler.

Fiber ve VDSL arasındaki fark

Fiber internetler direkt olarak fiber optik kablo üzerinden gelerek Cat5 veya Cat6 gibi kaliteli ara kablo ile binaya takılan switch üzerinden daireye gelir. Direk evin içine fiber kablo girmiş gibi olur. Yüksek veri transferi yapabilen bu kablolar ile 1000 Mbps’ye varan hızlar alınabilir ve nettir. Yani Mbps’ye kadar ibaresi olmadan direkt olarak 35 Mbps, 50 Mbps, 100 Mbps gibi hızlar verilir ve tüm ay boyunca sabit kalır. AKK’li paketlerde kota dolumlarda hızlar düşecektir.

Vdsl ise fiberin devamındaki bakır kablo olduğundan hızlar net değildir. 100 Mbps’ye kadar kablo mesafesine göre değişim gösterir.

Adsl Modem ile Vdsl veya Fiber kullanılır mı?

Hayır kullanılamaz, modemin Vdsl veya Fiber uyumlu olması gerekir.

Altyapında Adsl mi var yoksa Vdsl mi var nasıl anlarım?

İnternet altyapı sorgulama yaptığınızda çıkan hız 16 Mbps’ye kadar olduğunda Adsl internet var demektir. Hız 16 Mbps üzeri 100 Mbps’ye kadar gösteriyor yüksek hızda internet var sonucu çıkıyorsa VDSL internet alabilirsiniz demektir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP