8 mbps internet hızı nasıl, 8 mbps hız yeterli mi
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

8 mbps internet, 8 mbps internet indirme hızı, 8 mbps kaç mb

8 mbps internet

8 MBPS internet hızı 2018 yılı sonu ve 2019 yılı hemen başında AKN kavramı ortadan kaltığında hızınızda düşüş yaşanmayacaktır. Ancak 2018 yılında da geçerli olan Ttnet (Türk Telekom), Vodafone (Süpernet), Millenicom (Doping), Kablonet (Uydunet), Turkcell Superonline, TurkNet benzeri servis sağlayacılardan alacağınız 8 Mbps internet kampanya ve paketlerinde yaşayacağınız değişimler ve süreçler hakkında hemen her kesmin anlayacağı dilde konumuzda yardımcı olacakğız.

8 mbps’ye kadar ne demek?

8 Mbps ile 8 Mbps’ye kadar olan terimin anlamı biri net hızı diğeri maksimum alacağınız hızı gösterir. Santral mesafenize yani kablo uzunluğuna bağlı olarak 8 Mbps hızı net olarak alamayabilirsiniz anlamı taşır. Yine internet şebekesi üzerindeki yoğunluğa bağlı olarak etkilenir.

Bu kavramlar 2 şekilde belirlenir bunlar;

  1. Download (İndirme)
  2. Upload (Yükleme)

Download: Terim olarak indir anlamı taşıyor olsa bile internete bağlanacağınız hız anlamına gelir. Dosya indirme hızı değildir. Herhangi bir internet sayfası açtığınızda bağlanacağınız 8 Mbps hızın karşılığıdır.

Upload: Anlam ifadesi yüklemedir. Bu hız ise 8 Mbps olan bağlantıyla alakasızdır. Dosyayı indirirken veya yüklerken karşılaşacağınız maksimum 1 Mbps görebileceğiniz hızlardır.

8 mbps internet hızı nasıl, 8 mbps hız yeterli mi

İnternet hızı olarak 8 Mbps sabit kalacaksa 16 Mbps ile arasında pek fark yoktur. Bu farkı eğer aynı anda 10 farklı internet sitesini aynı anda açmaya çalıştığınızda hissedersiniz. Normalde 2-3 ayrı siteler açıp dolaşım yaptığınızda hız size yeterli olacaktır.

Çoğu internet kullanıcısı 0-8Mbps arasında internet alır. Bunun nedeni yeni gelişmekte olan teknoloji öncesi kabloların ve santral mesafelerinin yetersizliğidir. Zaman geçtikçe hızlar 100 Mbps internet hatta 1000 Mbps ile teknolojiye ayak uyduracaktır.

8 Mbps internet Akn dolunca kaça düşer?

Eğer internet hattınızı 8 Mbps olarak tercih ettiyseniz AKN’li paketlerde bir kota sorununuz var demektir. Tabi 2019 ve sonrası için aynı durum söz konusu değil. Fakat çoğumuzun aldandığı bu AKK olarak tabir ettiğimiz adil kullanım kotaları 8 Mbps 20 Gb, 8 Mbps 30 Gb, 8 Mbps 80 Gb, 8 Mbps 50 Gb ve 75, 100 GB gibi çeşitli alternatiflerin dolumuyla hız 3 Mbps’ye düşer.

Şunu diyebilirsiniz; 8 Mbps internet hızı 5 Mbps düşer yazıyor. Burada bahsedilen aslında 8 Mbps değil üzeridir. 9 Mbps 16 Mbps arası internet kullanıcılarının düşeceği hız yeni hız 5 Mbps’dir. Tabloda değerler belirtilmiştir.

8 Mbps internet gece adil kullanım yok mu?

AKN’li paketlerde 8 Mbps internet ve diğer hızlardaki kullanım (02:00 ile 08:00) saatleri arasında kota kavramı yoktur. Dilediğiniz kadar işlem yapabilirsiniz kotanızdan düşmez. 2019 yılının ocak ayı ile bu durum tamamen kotasıza dönecektir.

8 Mbps indirme hızı, 8 Mbps download hızı

Not: Bu hizmetler aylıktır. Aylık toplamdan “GB” AKN kota limitinize göre değişim gösterecektir. 8 Mbps paketlerin yükleme hızları 1 Mbps üzerine çıkamaz. Yani indirmeye çalıştığınız bir dosyayı maksimum 1 Mbps hızla indirirsiniz. Kotanın dolumunda ise hızınızın 512 KB seviyelerine kadar düştüğünü görebilirsiniz. Hatta santral mesafelerinin uzak olmasıyla “0.” küsürlerde bir indirmeler yaptığınıza da şahit olabilirsiniz.

İndirme Hızı – Alt Sınır

İndirme Hızı – Üst Sınır

AKN Sonrası İndirme Hızı

8 Mbit/sn üzeri

16 Mbit/sn

5 Mbit/sn

16 Mbit/sn üzeri

24 Mbit/sn

8 Mbit/sn

Bu konularıda inceleyebilirsiniz

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP