İnternet kafeler ve şirketler log tutmak zorunda mı? Mecburi mi, cezası
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

5651 log saklama süresi, 5651 loglama kanunu, şirketlerin log tutma zorunluluğu

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik Düzenlemesi

İnternet kullanarak suç işleyenlerle mücadele etmek üzere hazırlanan kanunda değişiklikler yapılarak Toplu internet kullanımı (1 ağ üzerinden çoklu internet bağlantısı) hakkında yönetmenlikte düzenlemeler yapılarak “5651 sayılı ” kanun 11.04.2017 tarihi ve 30035 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

5651 loglama

5651 loglama hizmeti demek yasa gereği alınması gereken tüm logların bir depolama biriminde toplanmasıdır.

5651 loglama nasıl yapılır?

Personeline internet hizmeti veren işyerlerinde kanunen toplu kullanım kayıtları olmalıdır. Bu sebeple internete bağlanan kayıtları ve iç IP kayıtları tutarak engelleme yazılımlarını da yüklemek işveren tarafından yapılması gereken bir uygulamadır.

Bu loglama hizmete alabileceğiniz kurumlar mevcuttur. Normalde hizmeti kendi serverler üzerinden de yapabilirsiniz ancak tüm koruma ve güvenliği tarafınızdan sağlanmalıdır.

5651 log hizmeti kimden alınır?

Log hizmetini “Turkcell Superonline” talep ederek alabilirsiniz. Çalışan veya internete bağlanan sayılara göre lisans alabilirsiniz. Tüm kayıtlar doğru ve güvenli şekilde kayıt altına alınır. Hizmet web tabanlıdır ve istenildiğinde online olarak erişim sağlanabilir. Güvenli ve korumalı serverler üzerinde bu kayıtlar depolanır.

5651 loglama kiralama

Bu hizmet Superonline tarafından aylık ödeme yapılarak kiralanabilir. 7/24 destek alırsınız ve maksimum güvenlik sağlanır.

5651 loglama fiyatı, 5651 ücretsiz

Hizmetten ücretsiz yararlanmak için bu işlemin tüm kurulum ve kayıtları sizin tarafınızdan kendi sunucunuz üzerine kuracağınız yazılımlarla yapılır. Ücretsiz hizmet alabileceğiniz saklama alanları da vardır ancak garanti edilen güvenlik hizmeti yoktur.

Ücretli aylık fiyat ödeyerek almak istediğinizde ise bağlantı sayısına göre aylık fiyat ödersiniz.

5651 loglama kanunu, 5651 loglama yasası

Toplu internet hizmeti veren yönetmenlikteki bu değişimle beraber özellikle çocukların internette hem yasadışı hem de zararlı içeriklere karşı korunması amacıyla kanunda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Toplu internet kullanmaya müsait ve toplu internet hizmeti veren yerlerde suç ve suçluyla mücadelenin kolaylaşması açısından yapılan değişikliktir. “5651 sayılı ” kanun 11.04.2017 tarihi ve 30035 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Özellikle internet kafelerde bulunan çocukları yasadışı ve zararlı içeriklere karşı koruyan BTK’nın onayladığı filtre programı kullanmak zorunlu değildir. Şimdi yeni kanunla birlikte (5651 sayılı) bu tür hizmet veren yerler artık “Güvenli İnternet” ve “Herhangi bir filtre yazılımı” kullanmak zorundadır.

Bunlara ilave olarak ticari sayılmayan toplu internet kullanmaya imkan sunan mekanlarda ise hem “İçerik filtre sistemi” zorunludur hem de eğer isterlerse “Güvenli İnternet” hizmeti alabileceklerdir.

İnternet ortamlarındaki suçlular ve suçla mücadeye destek olması amacı ile, kamuya açık olarak internet bağlantısı veren (internet erişimine izin veren) mekanlar kullanıcı tanımlayarak kısa SMS servisi veya benzeri sistemler kurmak zorundadır. Ek olarak; 

Toplu internet kullanımı sağlayanlar kullanıcıların internete erişim kayıtlarını elektronik ortamda 2 yıl (24 ay) süreyle saklamak zorundadır. Yani internet logları kayıt altında ve saklanmalıdır. Loglama yapılarak loglar talep edildiğinde verilmelidir.

İnternet kafelerde kamera kayıtları kaç gün tutulurkamera kayıtları ne kadar süre saklanır?

Geriye dönük kamera kayıtları, internet kafe yönetmeliği, internet kafe yönetmeliği resmi gazete’de yine aynı tarihte yayımlanmıştır. Buna göre;

İnternet kafeler, gem kafe girişi hem de kafe çıkışından gece görüşlü güvenlik kamerası takmak zorundadır. Takılan bu kameralar yüksek çözünürlükte olmalı ve net görüntü almalıdır. Girişe ve çıkışa tam olarak bakmalı gece görüntü bozukluğu olmamalıdır.

Güvenlik kamera kayıtları ne zaman silinir?

Kamera kayıtları 90 gün süre (3 ay) tutulmak zorundadır. 90 günlük kayıt cihazda kalacak şekilde geriye dönük tutulmalıdır.

İnternet kafe ceza değişikliği!

Yapılan kanundaki değişimler internet kafelerde kademeli ceza sistemi getirilmiştir. Buna göre; önceden ilk ihlallerde para cezası uygulaması yerine öncelik uyarı olarak değiştirilmiştir. İlk ihlal yaptığınızda para cezası verilmez, uyarı cezası verilir.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP