Cepten 5GB internetle günlük ne yapabilirim?
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

5 GB internet

5 GB internet aylık yeter mi?

5 GB internet paketi sabit internetlerle kıyaslandığında az bir rakam olarak gelebilir ancak internetinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanıyorsanız yüksek kapasiteli bir internet kotası olduğunu hatta fazla bile geldiğini görebilirsiniz. Vodafone, Bimcell, Pttcell, TeknosaCell, Avea (Türk Telekom), Turkcell GSM operatörleri arasında seçim yaparak internet paketinizi ayarlayacağınız tarifeyi seçebilir veya ek internet paketi olarak hattınıza tanımlatabilirsiniz.

5 GB internet eğer iş gereği kullanılmayacaksa bir abone için veya bir öğrenci için idealdir ve yeterlidir. 6, 7, 8, 9, 10 GB internetler ise biraz daha lükse girer. Tabi sadece internet ihtiyacını cep telefonundan karşılayanlar için yetersiz kalabilir. Yinede dikkatli kullanımla ay sonuna kadar kotayı doldurmadan biraz dikkat edilerek kullanılabilir.

Örneğin video izleme oranlarını kısarsanız en iyi kota kurtarma operasyonu yapmış olursunuz.

5 GB internet paketi

5 GB internet iyi mi, nasıldır gibi sorularınız varsa verilecek cevap; doğru kullanımlarda cep telefonu hattı için yeterli miktardadır. Aşağıdaki tablo üzerinde belirtilen kota harcama tablosu size bir örnek olabilir. Bu tablodaki değerleri kendinize göre ayarlar, dolaşımları kısıtlar ve eğlencelerinizden biraz ödün verirseniz ay sonuna kadar 5 GB internet paketinizi kontrol altında alırsınız. Mümkünse dış ortamlarda ve evde Wireless (kablosuz) sabit internet hizmetlerine bağlı kalın.

5 GB internetle neler yapılır?

Zevkinize göre veya ihtiyacınıza göre internet kotanızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tablodaki değerler size neyi fazla yaptığınızda kotanızdan ne derece limit harcarsınız bilgileri verecektir.

 5GB internet kullanım tablosu:

ONLİNE GÜN DATA/GÜN DATA/AY
Sayfa

Gezinme

150 sayfa 72.75 MB 2.13 GB
Mail/Posta 10 adet 200.0 KB 5.86 MB
Video 30 dakika 60.0 MB 1.76 GB
Müzik 30 dakika 15 MB 450 MB
S.Medya

Resim G.

30 adet 10.25 MB 360.35 MB
Oyun  0 dakika 0.0 KB 0.0 KB
Whatsapp

Resim G.

40 adet 12.1 MB 263.67 MB
Toplam 5.00 GB

Notlar: Dosya gönderim ve resim paylaşımlar tablo üzerinde Resim G. olarak gösterilmiştir. Paylaşımlarınızda resim veya başka formattaki paylaşımlarınızı azaltmak bile kotanıza oldukça fayda sağlar.

İnternet kotasını en fazla ne kullanır?

İnternet kullanımı cep telefonu üzerinden olduğu sürece güncellemeler kaçınılmazdır. Bu sadece IOS veya Android güncellemeleri anlamına gelmez. Cihazda yüklediğiniz ve yüklü olan tüm uygulamalar yeni sürümleri ile güncellenir ve internet kotanızdan yer. Önlem almak için bağlantınız Wifi olduğunda veya otomatik güncellemeleri kapamak bir çözümdür.

Aynı zamanda Messenger, Whatsapp, Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamalar alık gücelleme yapar. Sürekli ağınızı güncelleyerek yeniliklerden haberdar olmanızı sağlamaya çalıştığından kotanızı harcamaktadır.

İnternet alırken kotamı nasıl belirlemeliyim?

İhtiyaç belirmek kolaydır ancak hesapta olmayan data harcamaları kotayı kolay harcamaktadır. Siz 1GB, 2GB, 3GB, 4GB, 5GB, 6GB, 7GB, 8GB, 10GB kotalı paket alırken 1 Gb fazlasını almaya özen gösterin. Yukarıdaki tablodaki kullanımları bugün kısıtlarsanız yarın 2 kat daha fazlasını kullanma hakkınız olacaktır.

Diğer internet kotaları hakkında

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP