4 mbps internet hızı nasıl, 4 mbps hız yeterli mi
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

4 mbps internet, 4 mbps internet indirme hızı, 4 mbps kaç mb

4 mbps internet

2018-2019 yılları için AKN devri kapanmasıyle birlikte buna ek olarak her eve internet kampanyalarında sunulan 4 Mbps hızında internet hizmeti ile sıkça karşılaşılabilir. 4 Mbps yeterli mi, iyi mi, hızı nasıl gibi sorular ile merak ettiğiniz Ttnet (Türk Telekom), Vodafone (Süpernet), Millenicom (Doping), Kablonet (Uydunet), Turkcell Superonline, TurkNet gibi ve diğer ISS (internet servis sağlayıcı) firmalarının sunabileceği bu hız hakkında bilgiler alabilirsiniz.

4 mbps’ye kadar ne demek?

İnternet denildiğinde akla 2 kavram gelir bunlar; indirme ve yükleme hızlardır.

Download (indirme): Normalde download kelimesi indirme anlamı taşıyor olsa bile internet hatlarında bu terim internete bağlanma hızını gösterir. 4 Mbps olan bir internet 4 Mbps hızında indirme yapamaz ama internete bu hızda bağlanır. Kafanızın karışmaması açısından bu açıklamaya yer verdik.

Upload (yükleme): Gerçekte indireceğiniz hızdır. Bir videoyu veya bir zip dosyası indirmeye kalktığınızdaki hızlardır. 4 Mbps internet ile bu hızlar 128 hatta 256 ve 512 KB (kilobyte) olarak değişecektir. Yani 1 Mbps hızı bu bağlantı ile görmeniz çok zor.

4 mbps internet hızı nasıl, 4 mbps hız yeterli mi

İnternette benim işim dolaşım yapmak, surf yapmak, maillere bakmak veya sosyal ağlarda dolaşmak gibi internet üzerinde siteler gezinerek bilgi edinmek isteyenler için yeterlidir. Tabi benim indirme ve yükleme işlerim yok olsada az seviyede idare ederim diyorsanız sorun yok. Çünkü bir dosya indirirken eğer bu dosya boyutu 100 Mb üzerindeyse beklemek zorunda kalırsınız. Diğer internetlerde gezinmelerde başınız ağrımaz.

4 Mbps internet Akn dolunca kaça düşer?

2017 yılında çıkan ve 2018 yılı sonuna kadar devam edip 2019 yılının hemen başında ortadan kalkacak olan AKN kavramı normalde de 4 Mbps interneti etkilemiyor. 4 Mbps bağlantı alan bir abone eğer 4 Mbps 20 Gb, 4 Mbps 30 Gb, 4 Mbps 40 Gb, 4 Mbps 50 Gb gibi kota barındıran kampanyalardan yararlanıyorsa dolan AKN yüzünden hızında sadece 1 Mbps düşüş olur ve 3 Mbps ile ayın sonuna kadar devam eder.

İnternet kampanyalarında ilk bakışta 16 Mbps, 25 Mbps, 50 Mbps, 100 Mbps gibi terimleri görünce 4 Mbps internet sanki çok kötü gibi durabilir ama şunu unutmamak gerekir ki; 2017 mayıs ayı öncesine kadar yukarıdaki bağlantı hızlarının hepsi 3 Mbps olarak kota dolumunda değişmekteydir. Yani aboneler ortalama ayın yarısına kadar yüksek hızda internet kalan diğer yarısında ise 3 Mbps hızla kullanım gerçekleştirmekteydi.

4 Mbps internet gece adil kullanım yok mu?

AKN’li paketlerde gece kullanımlarında (02:00 ile 08:00) saatleri arasında kota kavramı yoktur. Dilediğiniz kadar işlem yapabilirsiniz kotanızdan düşmez. 2019 yılının ocak ayı ile bu durum tamamen kotasıza dönecektir.

4 Mbps indirme hızı, 4 Mbps download hızı

Not: Bu hizmetler aylıktır. Aylık toplamdan “GB” AKN kota limitinize göre değişim gösterecektir.

İndirme Hızı – Alt

İndirme Hızı – Üst

AKN Sonrası İndirme Hızı

4 Mbit/sn

8 Mbit/sn

3 Mbit/sn

8 Mbit/sn üzeri

16 Mbit/sn

5 Mbit/sn

16 Mbit/sn üzeri

24 Mbit/sn

8 Mbit/sn

Bu konularıda inceleyebilirsiniz

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan bir yanıt

 • 4 mbps yeterli olamayabilir.Ama bir şartla yetersiz olur
  -1) Evde 3 kişi falan internete bağlanıyorsa.
  -2)Çok ağır oyunlar oynamıyorsanız.Örneğin;Cs.Go
  -3)50 Gb bitirmez ve 1 mbps ye düşmezse yeterli olabilir.
  BU ŞARTLARLA YETERSİZ OLUR..!!
  Ama kafaya takmayın AKN vb.şeyler 2019 Yılında Kaldırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP