24 mbps internet hızı nasıl, 25 mbps hız yeterli mi
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

24 mbps internet, 25 mbps internet indirme hızı, 24 Mbps ile 25 mbps farkı nedir?

24 mbps internet – 25 mbps internet

24 Mbps internet ile 25 Mbps internet arasında çok fark vardır. Yazının altındaki tablo üzerinden aradaki farkı rahatça göreceksiniz. Tabi bu hızlarında arasındaki fark kotalı yani AKN uygulanan paketlerde geçerlidir. 2018 sonu 2019 hemen başı itibari ile kalkacak olan AKK kavramından sonra hız farkı da ortadan kalkmış olacaktır. 24 ve 25 Mbps hızlar; Ttnet (Türk Telekom), Vodafone (Süpernet), Millenicom (Doping), Kablonet (Uydunet), Turkcell Superonline, TurkNet sağlayacılarda sunulabilir, kotalı veya kotasız olarak verilebilir.

24 mbps’ye kadar ne demek, 25 mbps’ye kadar nedir?

24 Mbps internet ve 25 Mbps internet VDSL ve Fiber altyapı ile alınabilir hızlardır. 16 Mbps internet hızının üzerine çıkıldığında aynı zamanda ADSL internet kavramı yerine Ultranet, Hipernet, Vdsl, Fiber gibi yüksek hızda internet kavramları gelir.

Mbps’ye kadar demekse hızınızın maksimum ulaşabileceği seviyesidir. Bu hızlar 15 Mbps, 14 Mbps, 23 Mbps, 20 Mbps olarak şebeke yoğunluğu ve santral mesafesine dayalı olarak değişecektir. Akn’li adil kullanım kotası bulunan paketlerde ise hızlar alttaki tabloda görüldüğü gibi olacaktır.

Hızlar 2 şekilde belirlenir bunlar;

  1. Download hızı (İndirme)
  2. Upload hızı (Yükleme)

Download hızı: Anlamı indirme demektir ancak bu hız sizin bağlantı hızınızı göstermektedir. İnternetten dosya indirirken bu hızı farkedersiniz. Normalde 24 Mbps internet hızı alıyorsanız download yaparken yani dosya indirirken 1 Mbps gibi hızda indirdiğini görürsünüz. Download hızınız internet bağlantısı hızınızdır.

Upload hızı: Kelimenin manası yükleme anlamı taşır ancak internet üzerinden dosyayı indirme veya yüklerken karşılaşacağınız hızdır.

24 mbps internet hızı nasıl, 25 mbps hız yeterli mi

Hız olarak hiçbir fark yoktur. 16 Mbps üzeri, 17 Mbps, 18 Mbps, 25 Mbps’ye kadar olan hızlar arasında bir fark göremezsiniz ya da çok zor anlayabilirsiniz. Dolaşım için özellikle ev interneti kullananlar için oldukça ideal hızlardır. Zaten rakamsal olarak 24 ile 25 olması fark ettirmemektedir. 24 Mbps olan hızlar fiber ve vdsl paketlerinde kullanılır.

İkisi arasındaki hız farkı ise ciddi anlamda kota dolumunda yaşanır.

24 Mbps internet Akn dolunca kaça düşer? 25 Mbps kaça düşer?

Kampanyaya dahil olurken 20 GB internet, 35 GB internet, 40 GB, 50, 75, 100, 150, 200 ve 250 GB gibi kotalı (AKN) paket tercih ettiğinizde belirlenen kotanın dolmasıyla hızınızda düşüş yaşanır. 2019 yılı için geçerli olmayan bu kavramlardaki 24 Mbps internet 8 Mbps’ye düşerken 25 Mbps internet ise 16 Mbps’ye düşer. Hız farkıda ciddi değerlerde burada ortaya çıkmış olur. 25 ile 50 Mbps hızlar aynı seviyeye düşer.

24 Mbps – 25 Mbps internet gece adil kullanım yok mu?

Geceleri Adil Kullanım kotalarındaki kullanımın ücretsizliği ile hızın alakası yoktur. Tamamen AKK uygulanan paketlerde geçerli paketlerdir. 4 Mbps internet, 8 Mbps internet 16 Mbps internet ve 50 ile 100 Mbps internet hızlarında da geçerlidir. Bu hızlar (02:00 ile 08:00) saatleri arası kullanımlarda etkilenmez ve datalar AKK’ye sayılmaz.

24 Mbps indirme hızı, 25 Mbps download hızı

Not: Aşağıdaki tablo üzerinde 24 ile 25 Mbps arasındaki farkları rahatça görebilirsiniz. İndirme hızlarında ise pek fark ortaya çıkmaz. 2 Mbps ile dosya transfer veya indirme yaparken aynı hızınız kota dolumlarında 1 Mbps’ye kadar düşecektir.

İndirme Hızı – Alt Sınır

İndirme Hızı – Üst Sınır

AKN Sonrası İndirme Hızı

17 Mbit/sn

24 Mbit/sn

8 Mbit/sn

25 Mbit/sn

50 Mbit/sn

16 Mbit/sn

Not: Paket seçimi yaparken 24 Mbps yerine 25 Mbps internet tercih edin.

Bu konularıda inceleyebilirsiniz

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan bir yanıt

  • 24 mbps 35 gb … 68 tl türk telekom… Hız ve fiyat sizce nasıl bunu eve bağlatmak istiyorum evde şimdilik bilgisayar yada tablet yok sadece cep telefonu ile interneti kullanmayı düşünüyorum.. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP